Kultura i sztuka po 1989 roku

04.05.2015 aktualizacja 18.07.2016

Powstaje nowa stała wystawa Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Józef Wybicki. Źródło: BN Polona Józef Wybicki. Źródło: BN Polona

Dzięki dotacji z ministerstwa kultury Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie (Pomorskie) będzie miało nową stałą ekspozycję. Trwają prace nad jej przygotowaniem, otwarcie zaplanowano na sierpień. Oprócz hymnu ma ona też opowiadać o polskiej fladze i orle.

Placówka w Będominie na Kaszubach jest jedynym na świecie muzeum polskiego hymnu. Mieści się ona w szlacheckim dworku, w którym w 1747 r. przyszedł na świat i spędził pierwsze lata swojego życia twórca tekstu Mazurka Dąbrowskiego - Józef Rufin Wybicki.

Jak poinformował PAP kierownik Muzeum Hymnu Narodowego Przemysław Rey, wystawa, którą jeszcze do niedawna można było oglądać w placówce została stworzona przed około 30 laty. „Od tego czasu zmieniło się podejście do ekspozycji muzealnych. Nową wystawę chcemy urządzić tak, by było w niej trochę mniej patosu, a zawarte w niej treści były bardziej przystępne” – powiedział Rey.

Wyjaśnił, że podstawowe założenie wystawy pozostanie takie samo: w starej, XVIII-wiecznej części dworku będzie prezentowane życie Józefa Wybickiego i jego rodziny, a w nowszej części zbudowanej na początku XX wieku znajdą się prezentacje dotyczące samego hymnu - jego losów, znaczenia itp.

Rey dodał, że na nowej ekspozycji pojawi się wiele eksponatów dobrze znanych bywalcom placówki, ale zostaną one przedstawione w nowej aranżacji, na nowo opisane itp. „Chcemy nadać naszej wystawie bardziej przystępny charakter. Na przykład część wystawy poświęcona Józefowi Wybickiemu zaprezentuje nie tylko oficjale informacje z jego życiorysu, ale też opowie o nim jako o człowieku” – powiedział Rey.

Wyjaśnił, że na nową wystawę powstającą dzięki 500 tys. zł dotacji z ministerstwa kultury złożą się też nowe, dotąd nie pokazywane w placówce, eksponaty. Będą to m.in. meble i elementy wyposażenia wnętrz oraz uzbrojenie, które przekażą placówce w depozyt Muzeum Wojska Polskiego i Zamek Królewski w Warszawie. Wśród nowych eksponatów pojawi się także – podarowana placówce niedawno przez prezydenta RP szabla grenadierów napoleońskich, która była wykorzystywana przez polskich legionistów.

Jak dodał Rey, wystawa główna placówki zostanie też uzupełniona o dodatkową część opowiadającą o innych niż hymn symbolach narodowych, w tym orle oraz polskiej fladze. W tej części ekspozycji będzie można prezentować (przekazane także przez prezydenta Bronisława Komorowskiego) dary w postaci flagi państwowej, która wisiała nad Pałacem Prezydenckim i prezydenckiego proporczyka.

„Mamy też bardzo duży zbiór eksponatów ze znakiem orła podarowany nam przez wdowę po kolekcjonerze Kazimierzu Owczarskim. Wiele z nich jak dotąd nie było prezentowanych. Chcemy wykorzystać je na nowej wystawie” – powiedział PAP Rey.

Zgodnie z planami, nowa ekspozycja ma zostać otwarta 22 sierpnia, którego to dnia w Będominie odbywać się będzie także cykliczna imprez z udziałem rekonstruktorów – Batalia Napoleońska.

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie otwarte zostało w 1978 r. Wówczas to wielokrotnie przebudowywanemu dworkowi, w którym urodził się Wybicki przywrócono wygląd z II połowy XVIII w., a pomieszczenia muzealne wyposażono w meble i elementy wystroju zgodne z modą panującą wówczas w typowych polskich dworkach szlacheckich.

W tak urządzonych wnętrzach prezentowano eksponaty związane z Wybickim i stworzonym przez niego tekstem Pieśni Legionów Polskich we Włoszech napisanej na pożegnanie odchodzących z Reggio legionistów dowodzonych przez generała Jana Henryka Dąbrowskiego. W 1927 r. pieśń ta stała się oficjalnym hymnem Polski. (PAP)

aks/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL