XIX wiek

01.09.2019

Powstał film o potomkach wiślańskich osadników w Serbii

Film dokumentalny "Ciągle tu jesteśmy", który opowiada o życiu górali z Wisły, którzy w połowie XIX w. zamieszkali we wsi Ostojićevo w Serbii zrealizowała Grupa Twórcza Punkty Widzenia – poinformował autor scenariusza i reżyser Andrzej Drobik.

„W połowie XIX w. grupa osadników z Wisły przywędrowała do odległego Banatu, części dzisiejszej Serbii. Tam znaleźli pracę i dom. Dzisiaj, niemal 200 lat po osiedleniu się w nowym miejscu, oddalonym ok. 600 km od Beskidów, ich potomkowie wciąż używają wiślańskiej gwary i kultywują tradycje” – powiedział Drobik.

Film miał premierę podczas tegorocznych dni Wisły, które odbywają się w ten weekend.

Obraz został zrealizowany w br. Pierwsze zdjęcia powstały w Wiśle w styczniu, a ostatnie w maju w Serbii, zarówno w Ostojićevie, jak i Belgradzie.

„Nasz przyjazd do Ostojićeva to niesamowite spotkanie z ludźmi, którzy kilkaset kilometrów od rodzinnego domu swoich przodków, ciągle czują ogromne przywiązanie do beskidzkiej kultury i tradycji. (...) To godzinna opowieść, w której chcieliśmy pokazać ich niezwykłą historię, od XIX w., przez trudne 20. stulecie i wojnę w byłej Jugosławii, po współczesność” – powiedział Drobik.

Film powstał dzięki wsparciu miasta Wisła. „Ten film był bardzo potrzebny, chociażby po to, żeby pokazać życie niezwykłych mieszkańców Ostojićeva i przypomnieć, że ta społeczność istnieje i współpracuje z rodzinną miejscowością swoich przodków. Zależy nam na tym, żeby jak najbardziej rozwijać współpracę między Wisłą a gminą Coka, do której należy Ostojićevo. Mam nadzieję, że ten film będzie okazją, żeby Ostojićevo pokazać nie tylko mieszkańcom naszego regionu” – powiedział burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

Film "Ciągle tu jesteśmy" został zrealizowany przez Grupę Twórczą Punkty Widzenia. Za scenariusz i reżyserię odpowiadał Andrzej Drobik, a zdjęcia wykonali Adam i Angelika Donczewowie.

Historia Wisły położonej w Beskidzie Śląskim sięga przełomu XVI i XVII w. Prawa miejskie otrzymała w 1962 r. Obecnie mieszka w niej 11 tys. osób.

Ostojićevo zamieszkuje obecnie niespełna 3 tys. mieszkańców. Ok. 300 z nich to potomkowie wiślan. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL