Przewodnik do samodzielnego zwiedzania i poznawania ekspozycji pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu (Podkarpackie), wydało Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Liczący obecnie ponad 200 lat zarzecki pałac to jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych na Podkarpaciu.
Rezydencja, będąca niegdyś siedzibą zasłużonego dla rozwoju polskiej kultury i edukacji rodu Dzieduszyckich, jest obecnie filią Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Klasycystyczny pałac został wzniesiony ponad 200 lat temu (oficjalne otwarcie datuje się na 1819 r.) z inicjatywy Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej i Ignacego Morskiego.
Hrabina stworzyła, według własnego pomysłu, wiejską rezydencję w Zarzeczu, która w pierwszej połowie XIX wieku była uważana za jedno z najpiękniejszych założeń parkowo-pałacowych w monarchii habsburskiej. Park do dziś otacza posiadłość.
Jak zaznaczył Piotr Kaplita z Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, twórczyni pałacu szukała inspiracji m.in. w podróżach.
„Dziś jej dzieło, będące ozdobą nie tylko Zarzecza, zabiera odwiedzających w ciekawą podróż w głąb historii pisanej losami nietuzinkowych postaci i związanych z nimi miejsc” – ocenił Kaplita.
Zapraszając do odwiedzenia zarzeckiego pałacu podkreślił, że w odrestaurowanych z pietyzmem i dbałością o detale wnętrzach prezentowana jest ocalała część oryginalnego wyposażenia pałacu, w tym eleganckie meble: odnowione zabytkowe kanapy, serwantki, komody, krzesła, stoły, a także rzeźby, wazy, grafiki i rysunki, zarówno te przywiezione z licznych podróży, jak i będące dziełem Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej.
„Te ostatnie, ukazując wnętrza pałacu z okresu jego świetności, pozwoliły na możliwie najwierniejsze odtworzenie wyglądu poszczególnych pomieszczeń. Uczyniło to Zarzecze jednym z tych wyjątkowych miejsc, które pozwalają zwiedzającym ujrzeć wybrane sale takimi, jakimi były widziane przez dawnych bywalców pałacu” – zaznaczył Kaplita.
Jego zdaniem nowo wydany przewodnik jest doskonałym narzędziem do samodzielnego i spokojnego poznawania tego urokliwego miejsca.
Publikacja jest do nabycia w filii muzeum w Zarzeczu jak i w muzeum w Jarosławiu.(PAP)
autorka: Agnieszka Pipała
api/ mok/