Poznań jest stolicą Wielkopolski i siedzibą archidiecezji. Miasto ma bogatą historię związaną z początkami polskiej państwowości i chrześcijaństwa; niewykluczone, że to tu w 966 roku odbył się chrzest Mieszka.
Na szczególną uwagę w Poznaniu zasługuje teren wyspy katedralnej - Ostrowa Tumskiego. Jest on najstarszą i jedną z najcenniejszych historycznie części stolicy Wielkopolski, miejscem gdzie można „dotknąć” historii sprzed 1050 lat – czasów, kiedy Polska przyjmowała chrzest.
Ostrów Tumski był siedzibą pierwszych władców kraju; tutaj swój pałac wzniósł Mieszko I. Na tym terenie powstała też pierwsza katedra chrześcijańska, w której w 968 r. powołano pierwsze w Polsce biskupstwo.
Katedra jest najstarszą w kraju nekropolią królewską. Tu pochowani zostali pierwsi Piastowie: od Mieszka I, po Przemysła II. Relikty grobów znajdują się w podziemiach kościoła. W XIX wieku mauzoleum pierwszych Piastów stała się Złota Kaplica. Proboszcz parafii archikatedralnej w Poznaniu ks. kanonik Ireneusz Szwarc zwrócił uwagę na wyjątkowość katedry, Ostrowa Tumskiego i Poznania.
„Nasi przodkowie poznali tu prawdziwego Boga. Kiedy w 1983 roku św. Jan Paweł II był w Poznaniu, powiedział: cieszę się, że mogę stanąć w tym miejscu, gdzie przed tysiącem z górą lat rozpoczęły się dzieje państwa i Kościoła w Polsce. To była jego ogromna radość, że mógł być w katedrze, w Złotej Kaplicy i modlić się przy założycielach państwa polskiego: przy grobach Mieszka I i Bolesława Chrobrego” – powiedział proboszcz.
Historię związaną z początkami państwa polskiego przybliża sąsiadujące z katedrą interaktywne centrum interpretacji dziedzictwa - Brama Poznania. Dzięki technikom multimedialnym można w niej poznać historię i skarby Ostrowa Tumskiego.
Przedstawiciele Poznania liczą, że przed Światowymi Dniami Młodzieży stolicę Wielkopolski odwiedzą również pielgrzymi, którzy zatrzymali się w innych regionach. „ŚDM zbiegają się z 1050-leciem chrześcijaństwa w Polsce – to nasz atut, który chcemy wykorzystać i pokazać, że warto tu przyjechać” – powiedział prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Jan Mazurczak.
Oprócz historycznego Ostrowa Tumskiego i pobliskiej Śródki PLOT będzie zachęcała do obejrzenia Starego Rynku z pięknym renesansowym ratuszem i trykającymi się na jego wieży koziołkami, które są symbolem miasta.
„Zaprosimy też do pobliskiego barkowego kościoła farnego. Ciekawa jest Dzielnica Zamkowa, system fortów z XIX w. i początków XX w. oraz rezerwat Meteoryt Morasko z bardzo dobrze zachowanymi kraterami uderzeniowymi” – wymienił Mazurczak.
Poza zwiedzaniem Poznania, warto poświęcić czas na jego okolice. Godne polecenia są chociażby zabytkowe drewniane kościoły, niedawno wyremontowany pałac w Rogalinie, czy przepięknie położony i gromadzący wiele cennych eksponatów zamek w Kórniku. (PAP)
pil/ rpo/ mow/