W sobotę na największych poznańskich nekropoliach odbędzie się kwesta na rzecz zabytkowego wileńskiego cmentarza na Rossie. Datki po raz 15. będą zbierać sportowcy, ludzie kultury, dziennikarze i politycy. Od początku akcji udało się pozyskać ok. 400 tys. zł.
Wileński cmentarz na Rossie znajduje się na liście najpiękniejszych cmentarzy Europy i jest związany z historią Wilna, Polski i Litwy. Na cmentarzu złożone jest m.in. serce marszałka Józefa Piłsudskiego. Zbiórkę na rzecz ratowania zabytkowej nekropolii i zniszczonych nagrobków prowadzi Społeczny Komitet „Poznaniacy Rossie i …”.
Jak powiedział PAP współorganizator zbiórki Ryszard Liminowicz, datki z tegorocznej kwesty zostaną przeznaczone na odremontowanie zabytkowego nagrobka Michała Innocentego Burhardta (1838-1908).
„Michał Burhardt był lekarzem, społecznikiem i powstańcem styczniowym. Po upadku powstania został zesłany w głąb Rosji. Burhardt był znany z tego, że za darmo leczył ubogich pacjentów” – dodał Liminowicz.
Grób powstańca zdobi pomnik Chrystusa wykonany przez Bolesława Bałzukiewicza – rzeźbiarza i profesora Uniwersytetu Wileńskiego.
Zdaniem Liminowicza, ocalenie od zapomnienia Rossy i wileńskiego romantyzmu jest bardzo istotne. „Poznaniacy chętnie włączają się w akcję” – dodał.
Kwesta, jak co roku, odbędzie się na cmentarzach na Junikowie i Miłostowie w godz. od 10.00 do 16.00; datki można też przekazywać do końca listopada przelewem na konto bankowe komitetu.
Inicjatorem poznańskiej zbiórki jest ksiądz Edmund Jaworski, proboszcza parafii św. Kazimierza w Gułtowach. Od 2000 r. udało się zebrać ponad 393 tys. zł oraz wyremontować kilkanaście kaplic i nagrobków
Cmentarz na Rossie został założony w 1801 roku. Dziś tworzą go Stara Rossa, Nowa Rossa i Cmentarzyk Wojskowy z Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa matka marszałka Józefa Piłsudskiego i jego serce. Ogólna powierzchnia cmentarza wynosi 10,8 ha.
W 1969 roku władze radzieckie wpisały Rossę do rejestru zabytków narodowych Litwy, podlegających ochronie państwa. Dokonano wtedy inwentaryzacji nagrobków, pomników, grobowców. Ogółem na Rossie jest ich około 26 tys., a w starej części cmentarza - około 13 tys. (PAP)
pil/ par/