Inne

10.03.2016 aktualizacja 18.07.2016

Poznań: prace archeologiczne i rewitalizacja placu Kolegiackiego

Zieleń, fontanna i ogródki kawiarniane mają zastąpić betonowe przestrzenie i parking w centrum miasta. W czwartek w Poznaniu rozpoczął się konkurs na koncepcję rewaloryzacji placu Kolegiackiego. Wraz z konkursową rywalizacją prowadzone będą prace archeologiczne.

Zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski podkreślił w czwartek na konferencji prasowej, że celem rozpoczętego właśnie konkursu jest wyłonienie najlepszego pomysłu na zagospodarowanie tego historycznego obszaru. „Ma to być koncepcja oryginalna, ciekawa i innowacyjna, która w klarowny sposób wykorzysta przestrzeń placu Kolegiackiego i otworzy ją na inicjatywy kulturalne czy społeczne” – powiedział.

Dodał, że zrewitalizowany plac może stać się uzupełnieniem dla płyty Starego Rynku, a także nową, atrakcyjną przestrzenią dla turystów i samych mieszkańców Poznania.

Na potrzeby konkursu, cały obszar podzielono na trzy strefy. Pierwsza z nich obejmuje właściwy plac Kolegiacki i skwer przed Specjalistyczną Przychodnią Lekarską NZOZ, druga - m.in. główny dziedziniec Urzędu Miasta Poznania i Bramę Wodną. Trzecia strefa natomiast, to miejsca wskazane przez lokalną społeczność - park Chopina, dawny dziedziniec hotelu Saskiego i deptak na ulicy Wrocławskiej.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie składać można do końca marca, natomiast jego rozstrzygnięcie nastąpi 25 lipca. Jak zaznaczył Wiśniewski, realizacja zwycięskiej koncepcji rozpocznie się w połowie 2017 roku.

Wraz z rozpoczęciem konkursowej rywalizacji na placu prowadzone będą również prace archeologiczne. Obecna na konferencji Miejski Konserwator Zabytków Joanna Bielawska-Pałczyńska podkreśliła, że archeolodzy poszukiwać będą pozostałości po dawnej miejskiej kolegiacie. „Był to najważniejszy kościół lewobrzeżnego Poznania i to od czasów lokacji miasta, aż do końca XVIII wieku, kiedy to niestety został rozebrany” – podkreśliła.

„To był naprawdę wyjątkowy obiekt, jeden z największych i najwyższych w skali Europy kościołów, bardzo znaczący dla całej historii miasta. W wyniku tych prac archeologicznych, które będą towarzyszyły konkursowi, spodziewam się w końcu odkrycia tych reliktów i wskazania na przebieg murów kolegiaty. Liczymy na sensacyjne odkrycia i potwierdzenie wreszcie lokalizacji tego kościoła” – podkreśliła w rozmowie z PAP Bielawska-Pałczyńska.

Wstępne, rozpoznawcze badania archeologiczne przeprowadzone zostały już w grudniu ubiegłego roku. Jak tłumaczyła Bielawska-Pałczyńska, „polegały one na pełnej kwerendzie archiwalnej, badaniach geofizycznych oraz kilku odwiertach geomorfologicznych, aby pokazać strukturę i przekroje tych wszystkich warstw".

"Te prace, bardzo hipotetycznie na razie, wskazują na ewentualny przebieg murów i reliktów ukrytych pod ziemią w części północno-zachodniej placu” - dodała.

Jak zaznaczyła tak kompleksowych badań archeologicznych na placu Kolegiackim nie przeprowadzano od wielu lat. (PAP)

ajw/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL