Koncert kolęd i wydawanie potraw dla osób potrzebujących to część zaplanowanej na sobotnie południe w Poznaniu trzeciej „Wigilii ze Smoleniem” – świątecznego, dobroczynnego spotkania przy pomniku zmarłego w 2016 r. artysty Bohdana Smolenia.
Poznański magistrat podał, że "Wigilię ze Smoleniem" od 2021 r. organizuje Stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu wspomagane przez Caritas. Sobotnie spotkanie jest otwarte dla wszystkich. Tegoroczne zacznie msza św. w intencji Bohdana Smolenia odprawiona o godz. 11 w kościele pw. Bożego Ciała przy ul. Strzeleckiej.
"W samo południe uczestnicy wigilii podzielą się opłatkiem przy pomniku Bohdana Smolenia, na skwerze między ulicami Rybaki i Strzałową. Od godz. 12 elżbietanki z Jadłodajni im. św. Elżbiety będą rozdawać potrzebującym świąteczne potrawy, a o godz. 12.45 rozpocznie się +kabaretowe strojenie Smolenia+ - czyli przyozdobienie pomnika poznańskiego artysty" - opisano w komunikacie.
Jak podano, od godz. 13 potrawy wydawać będą: Green Parking, Restauracja Amici Miei, Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego im. J.J. Śniadeckich, Instytut Skrzynki, Dwór Skrzynki, Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu, SPAR Swarzędz, Cukiernia Łyskawa.
Od godz. 12, w ramach wydarzenia, potrwa koncert kolęd, w którym wystąpią m.in. chór Gospel Joy, All Fine Choir pod dyrekcją Laury Stieler, Zespół Folklorystyczny Wielkopolanie czy Solna Brass Band Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza.
W związku z "Wigilią ze Smoleniem" w rejonie skrzyżowania ul. Rybaki i Strzałowej zmieniona zostanie organizacja ruchu.
Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 r. w śląskim Bielsku, zmarł 15 grudnia 2016 roku w Poznaniu. Przez lata był związany z tym miastem. W czerwcu 2021 r. w stolicy Wielkopolski, na skwerze między ulicami Rybaki i Strzałową, odsłonięto pomnik satyryka przedstawiający artystę siedzącego na krześle przy stoliku.
Bohdan Smoleń należał do artystów najmocniej kojarzonych ze stolicą Wielkopolski. Największą popularność zdobył, występując wraz z Zenonem Laskowikiem w poznańskim kabarecie Tey. Kabaret ten był w latach 70. i 80. ub. wieku jednym z symboli miasta.
Smoleń występował w filmach i na estradzie - młodsze pokolenia kojarzą go z rolą listonosza Edzia w serialu "Świat według Kiepskich". W 2007 roku w Baranówku pod Mosiną (Wielkopolskie) artysta utworzył Fundację Stworzenia Pana Smolenia zajmującą się hipoterapią dla dzieci.(PAP)
autor: Szymon Kiepel
szk/ pat/