W tym roku cztery tygodnie po katolikach wierni obrządków wschodnich, w tym prawosławni, obchodzić będą Święta Wielkanocne. Delegacja polskiej Cerkwi przygotowuje się do organizacji wyjazdu do Jerozolimy po Święty Ogień z bazyliki Grobu Pańskiego.
Wielkanoc wiernych obrządków wschodnich wypada w tym roku 2 maja, obecnie trwa wciąż u nich post przygotowujący do tych świąt.
Różnica w dacie Wielkiejnocy w obu obrządkach wynika z nieco innego sposobu jej wyliczania, co oznacza, że tylko raz na kilka lat przypada ona w obu Kościołach w tym samym terminie. Zwykle prawosławni i inne Kościoły wschodnie świętują po katolikach, a różnica może być nawet pięciotygodniowa.
Od ponad dziesięciu lat delegacja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wylatuje w Wielką Sobotę (w tym roku to 1 maja) do Jerozolimy, gdzie w bazylice Grobu Pańskiego następuje cud zejścia ognia z grobu Chrystusa. Ogień wieczorem trafia do katedry metropolitalnej w Warszawie, a stamtąd do poszczególnych diecezji. W 2014 r. w Białymstoku doszło do przekazania Świętego Ognia również katolikom, bo wtedy Wielkanoc w obu obrządkach wypadła w tym samym terminie.
Organizację wyjazdów do Jerozolimy, które dotąd opierały się w dużej mierze na aktywności społecznej, od ubiegłego roku przejęło specjalnie powołane stowarzyszenie Bractwo Świętego Ognia.
Sam wyjazd to duże wyzwanie organizacyjne, finansowe i logistyczne, a najpoważniejszym kosztem jest wynajęcie samolotu przystosowanego do przewozu materiałów niebezpiecznych, do których zalicza się otwarty ogień. Dlatego jeszcze w marcu stowarzyszenie zwróciło się do wiernych o wsparcie finansowe. W przedostatnią niedzielę marca odbyła się też specjalna zbiórka pieniędzy (kolekta) na rzecz wsparcia organizacji i dostarczenia z Jerozolimy do Polski Świętego Ognia.
Na razie nie wiadomo, jakie będą w tym roku zasady przylotów delegacji Kościołów z różnych krajów do Izraela. Prezes stowarzyszenia Bractwo Świętego Ognia ks. Andrzej Bołbot powiedział PAP, że w najbliższym czasie powinno być znane stanowisko strony izraelskiej, dotyczące m.in. zasad wejścia do bazyliki.
"Czy może będzie tak, jak w zeszłym roku, czyli Święty Ogień będzie przekazany na płycie lotniska" – dodał.
W 2020 władze zezwoliły na uroczystość zejścia Świętego Ognia w bazylice Grobu Pańskiego, ale zgodę na wejście do środka miała tylko niewielka grupa duchownych reprezentujących różne Kościoły wschodnie. Nie wysiadając z samolotów, delegacje religijne odebrały ogień dopiero na płycie lotniska od przedstawicieli placówek dyplomatycznych swoich krajów, co pozwoliło uniknąć członkom tych delegacji konieczności kwarantanny w Izraelu.
Dokładna liczba osób prawosławnych w naszym kraju nie jest znana. Przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest 450-500 tys. Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Hierarchowie Cerkwi uznają jednak tę liczbę za niemiarodajną.(PAP)
Autor: Robert Fiłończuk
rof/ joz/