W białostockiej cerkwi Świętego Ducha, największej w kraju prawosławnej świątyni, odbyły się w poniedziałek uroczystości związane z obchodami święta Zesłania Ducha Świętego, jednego z najważniejszych w prawosławnym kalendarzu liturgicznym.
Dzień Świętego Ducha to święto tej białostockiej parafii.
"Święty Duch jest trzecią osobą Świętej Trójcy. Jest miłością. Jest niewidzialną i potężną siłą. Jest on niewyrażalny, ale obecny w świecie i w nas: wychowuje duszę człowieka, uczy ją, napomina, poucza. Czasami obdarza ją czułością, czasami radością, niekiedy smutkiem, a nawet bólem. Inspiruje do działania, oczyszcza i przemienia nasze serca i za każdym razem dąży, aby dusza mogła cieszyć się swoim zdrowiem" – podkreślił proboszcz parafii ks. Jerzy Boreczko, zapraszając wiernych na doroczne uroczystości.
Głównemu nabożeństwu zakończonemu procesją przewodniczył biskup supraski Andrzej. Ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub przewodniczył podobnym uroczystościom w Gródku.
Zesłanie Ducha Świętego to bardzo ważna uroczystość także w sanktuarium w Krynoczce niedaleko Hajnówki (Podlaskie), w Puszczy Białowieskiej. Główne uroczystości odbędą się tam we wtorek.
Wyświęcona pod koniec lat 90. ubiegłego wieku białostocka cerkiew Świętego Ducha to największa prawosławna świątynia w kraju. Ma ponad 2 tys. mkw. powierzchni użytkowej i może pomieścić łącznie 2,5 tys. wiernych. Z zewnątrz forma architektoniczna cerkwi przypomina płomienie, z których wyłaniają się ku niebu kopuły (jest ich pięć) i krzyż. Architektowi chodziło o odzwierciedlenie wezwania świątyni Świętego Ducha jako biblijnych języków ognia.
Cerkiew ma dwie świątynie – górną Świętego Ducha i dolną, w której jest ołtarz Matki Boskiej Nieoczekiwanej Radości. Ze względu na unikatową architekturę i rozmiary cerkiew Świętego Ducha wzbudza zainteresowanie nie tylko wyznawców prawosławia i jest atrakcją turystyczną Białegostoku.
W 2012 r. wyświęcono przy niej dzwonnicę o wysokości ponad 70 metrów, która jest jednym z najwyższych budynków w mieście. Dzwonnica architektonicznie nawiązuje do świątyni, przy której stoi. W budynkach parafii ma swoją siedzibę Radio Orthodoxia – pierwsza w kraju rozgłośnia radiowa polskiej Cerkwi.(PAP)
Autor: Robert Fiłończuk
rof/ joz/