Religia

17.04.2018

Prawosławni odwiedzają groby bliskich w Radunicę

Prawosławni obchodzą we wtorek Radunicę, dzień modlitwy za zmarłych. Chociaż Kościół prawosławny przestrzega, że są to zwyczaje pogańskie, w wielu miejscach zachowały się dawne tradycje – na groby przynoszone są pisanki, jedzenie i picie.

Radunica jest dniem świątecznym, a w sumie Białorusini mają cztery dni wolne – większość z nich od soboty ma długi weekend.

„My odwiedziliśmy swoje groby już w sobotę i w niedzielę. Zawsze tak robimy, a potem mamy dwa dni wolnego” – mówi Uładzimir.

Radunica jest obchodzona dziewięć dni po Wielkanocy, chociaż w niektórych regionach groby tradycyjnie odwiedza się w czwartek powielkanocny lub w pierwszą niedzielę po Passze.

Większość Białorusinów odwiedza jednak cmentarze właśnie we wtorek, a weekend wykorzystuje na przygotowania – sprzątanie grobów. W związku z tym, że na cmentarzach jest w tym dniu bardzo wielu ludzi, na drogach wzmożono patrole milicji. Uruchomiono też dodatkowe środki komunikacji miejskiej.

Na Białorusi do dzisiaj funkcjonują dawne przedchrześcijańskie zwyczaje – na grobach odbywają się „spotkania” ze zmarłymi, krewni przynoszą jedzenie i picie, często alkohol, czasami nakrywają stoliki.

Duchowni prawosławni co roku przypominają, że Radunicę powinno się obchodzić zgodnie z zasadami religijnymi. „To modlitwa, a nie jakieś obyczaje ludowe, kategorycznie nie powinno się jeść ani pić” – powiedział cytowany przez portal Naviny.by ojciec Siarhiej Pysk. „To bezbożność, na poły pogański mistycyzm (…), człowiek potrzebuje modlitwy” – dodał.

Z drugiej strony, jak piszą Naviny.by, ten zwyczaj, którego nie akceptuje Cerkiew, symbioza pogaństwa i chrześcijaństwa jest w istocie bogatym i różnorodnym, a przede wszystkim żywym elementem kultury białoruskiej”.

Dawne zwyczaje różnią się w zależności od regionu – w niektórych miejscach na groby przynosi się pisanki, w innych ziarna zboża, jeszcze gdzie indziej groby nakrywa się białym obrusem lub ozdabia kolorowymi wstążkami i dekorowanymi serwetkami.

„Ludzie wierzyli i dalej wierzą, że człowiek po śmierci po prostu przenosi się do innego świata. W określonym czasie w ciągu roku, między innymi między Wielkanocą a Radunicą, możliwy jest kontakt między tymi światami” – mówiła portalowi Naviny.by Tacjana Wałodzina z Ośrodka Badań nad Białoruską Kulturą, Językiem i Literaturą Narodowej Akademii Nauk.

Tradycyjnie cmentarze w dniu Radunicy odwiedza także wielu katolików. „W naszej rodzinie grobów jest wiele, na różnych cmentarzach. Zawsze wykorzystujemy ten czas, żeby je odwiedzić” – mówi pani Alena.

Katolicy białoruscy apelowali też do władz, by podobnie jak prawosławni na Radunicę, oni również mogli mieć ustawowo dzień wolny 1 listopada, na Wszystkich Świętych. Prośba ta spotkała się jednak z odmową.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ ndz/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL