Polska po 1989 roku

19.08.2019

Premier: tradycja duchowa wiernych Cerkwi to integralna część dziedzictwa ojczyzny

Tradycja duchowa wiernych Kościoła prawosławnego stanowi integralną część dziedzictwa naszej ojczyzny – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników prawosławnego święta Przemienienia Pańskiego na Grabarce (Podlaskie).

W sanktuarium na Świętej Górze Grabarce odbywają się w poniedziałek główne obchody tego święta. Liturgii przy ołtarzu polowym przewodniczy zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa. Wśród gości są przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

W liście odczytanym przez ministra edukacji narodowej, podlaskiego posła Dariusza Piontkowskiego, Mateusz Morawiecki napisał m.in., że "Kościół prawosławny był i jest nieodłączną częścią naszych dziejów" i podkreślił, że polska Cerkiew jest obecnie drugą pod względem liczebności wspólnotą religijną w kraju.

"Kościół i wierni przez wieki, także przez ostatnie trudne stulecie, budowali naszą ojczyznę i wzbogacali ją swoim wspaniałym dorobkiem. Jesteśmy dumni i wdzięczni za tę obecność i dzielenie naszej wspólnej drogi" – napisał premier. Podkreślał, że Polska szczyci się tym, iż "od wieków była krajem wielu narodów i religii, krajem relacji opartych na wzajemnym zrozumieniu i szacunku".

Dodał też, że Święto Przemienienia Pańskiego na Grabarce, w którego trakcie – jak to ujął – "bije serce prawosławia w Polsce", to "ważne wydarzenie dla całej naszej ojczyzny". "Ufam, że przesłanie wiary i jedności płynące ze świętej góry prawosławia, będzie trwało i rozwijało się, służąc wspólnemu dobru i naszej ojczyźnie" napisał Mateusz Morawiecki.

Góra Grabarka, z małą cerkwią na wzgórzu i założonym w 1947 roku żeńskim klasztorem, to święte miejsce dla prawosławnych w Polsce. Ma dla nich takie znaczenie jak Częstochowa dla katolików. Nazywana jest też czasami "wzgórzem krzyży", co wiąże się z tradycją przynoszenia tam krzyży wotywnych ustawianych na wzgórzu w różnych intencjach przez wiernych. Przez lata ustawiono ich tam tysiące.(PAP)

Autor: Robert Fiłończuk

rof/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL