Paryska Biblioteka Polska, w której zawsze trwały idea i etos polskiej wolności, zajmuje niezmiennie ogromnie istotne miejsce w naszym życiu duchowym i intelektualnym - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 180. rocznicy utworzenia Biblioteki Polskiej w Paryżu.
"Z okazji czcigodnego jubileuszu słowa najwyższego uznania, gratulacje i najlepsze życzenia kieruję do wszystkich osób na co dzień współtworzących tę instytucję, której znaczenia dla dziejów ojczystych i polskiej kultury nie sposób przecenić" - napisał prezydent w liście odczytanym w piątek przez ministra Wojciecha Kolarskiego podczas konferencji w Paryżu.
Duda podziękował organizatorom wydarzenia - paryskiemu Towarzystwu Historyczno-Literackiemu i Paryskiej Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk - "za godne uczczenie tej ważnej dla naszego narodu rocznicy".
Prezydent porównał kamienicę przy Quai d'Orleans na Wyspie św. Ludwika do arki, "w której nasi przodkowie i poprzednicy składali skarby polskiego piśmiennictwa". Podkreślił, że "przez pokolenia zgromadzono tu bezcenne zbiory rękopiśmienne i bibliofilskie, unikatowe kolekcje map, numizmatów i fotografii".
Jak przypomniał Duda, "w czasach zaborów, a później komunistycznego zniewolenia, tutaj, nad brzegiem Sekwany, przechowywano pamięć i prawdę o dziejach ojczystych, a dziedzictwo narodowe było troskliwie pielęgnowane, aby przekazać je potomnym".
Prezydent w swoim liście podziękował wszystkim, "którzy obecnie są depozytariuszami i kustoszami tego wspaniałego zasobu" za to, że strzegą go i dbają o to, aby "mógł służyć nam, współczesnym, i tym, którzy przyjdą po nas".
Duda wyraził radość że obecne spotkanie odbywa się w czasie szczególnym, "kiedy my, Polacy, na powrót ciesząc się wszelkimi swobodami we własnym suwerennym państwie, świętujemy właśnie setną rocznicę odrodzenia niepodległej Rzeczypospolitej". W ocenie prezydenta "Paryska Biblioteka Polska, w której zawsze trwały idea i etos polskiej wolności, zajmuje niezmiennie ogromnie istotne miejsce w naszym życiu duchowym i intelektualnym". Jak podkreślił "jej znaczenie dla historii naszego narodu i Ojczyzny, dla kultury polskiej oraz światowego dziedzictwa zostało zaś w pełni docenione poprzez umieszczenie tej instytucji przed pięciu laty na liście Pamięć Świata UNESCO".
"Życzę wszystkim Państwu, aby tu, w Bibliotece Polskiej w Paryżu, nadal tętniło życie umysłowe, aby prowadzono tu badania i powstawały prace naukowe, słowem – aby ten wyjątkowy księgozbiór służył nam i następnym pokoleniom Polaków" - napisano w liście. (PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/