Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ogłosił harmonogram obchodów 70-lecia Nowej Huty. „Nasze miasto ponoć słynie z udanych jubileuszy. Jestem pewien, że obchody 70-lecia Nowej Huty również tak się zapiszą w pamięci wszystkich krakowian” – napisał na Facebooku.
Zgodnie z planami miasta, część imprez, które tradycyjnie odbywają się w centrum, zostanie w tym roku przeniesionych do sztandarowej dzielnicy PRL. W Nowej Hucie odbędą się m.in. zaplanowane na czerwiec widowisko plenerowe w wykonaniu Teatru KTO inaugurujące krakowską Noc Teatrów oraz pikniki krakowskie.
Na program jubileuszu, który jeszcze będzie ulegał modyfikacjom, składa się ok. 60 dużych projektów, w tym wiele kulturalnych i sportowych. Realizacja części już się rozpoczęła – np. publikacje w mediach społecznościowych co czwartek filmów o Nowej Hucie. Od 1 marca trwa też wystawa „50 lat Mistrzejowic - wczoraj i dziś” w Klubie Mirage.
Wśród najbliższych wydarzeń planowanych w ramach jubileuszu są m.in.: Wiosenny Turniej Piłki Nożnej (przeznaczony dla najmłodszych, odbywać się będzie w Hali Aspirantów Straży Pożarnej na os. Zgody), wystawa „przeMieszczanie.Nowohucianin” w Muzeum Nowej Huty (ekspozycja opowiada o współczesnych mieszkańcach postindustrialnej dzielnicy Krakowa), Festiwal Navigator w Nowohuckim Centrum Kultury (spotkania z podróżnikami m.in. z Piotrem Pustelnikiem, Dorotą Sumińską, Mateuszem Waligórą).
W program jubileuszu na lato jest m.in. Ogólnopolski Mityng Integracyjny Paralekkoatletyczne Grand Prix Polski. W zawodach, które odbywać się będą na stadionie lekkoatletycznym przy al. Jana Pawła II, wystąpi 300 zawodników. Tegoroczne wakacyjne wydarzenia kulturalne, takie jak Bulwar(t) Sztuki, Noc Cracovia Sacra, Noc Jazzu poświęcone będą historii Nowej Huty. Szczegółowy program tych imprez jest przygotowywany.
W wydarzenia obfitował będzie wrzesień. Zainteresowani wezmą udział w wycieczkach i spacerach po Nowej Hucie, zorganizowanych w ramach projektu „Zajrzyj do Huty”. W imprezę tę zaangażowanych jest kilkadziesiąt instytucji kulturalnych, stowarzyszeń, fundacji związanych z tą dzielnicą. Całe rodziny będą mogły wziąć udział w Biegu wokół Zalewu Nowohuckiego (trasa liczy 5 km), oraz pikniku „Sezon na Hutę” organizowanym przez Teatr Ludowy – pierwszy teatr w Nowej Hucie.
Na koniec roku zaplanowano m.in. dwie wystawy w Nowohuckim Centrum Kultury: ekspozycję komiksów autorstwa Tomasza Bereźnickiego oraz prezentację rysunków rektora krakowskiej ASP prof. Stanisława Tabisza. Projektem zamykającym obchody jubileuszu jest Sylwester w Nowej Hucie – impreza w Alei Róż.
Kalendarium obchodów zamieszczone jest na stronie internetowej krakowskiego magistratu.
24 lutego 1949 r. władze komunistyczne podjęły decyzję o umiejscowieniu kombinatu metalurgicznego we wsi Mogiła koło Krakowa, a 23 czerwca 1949 r. na tamtejsze pola wjechały pierwsze koparki i wkroczyła młodzieżowa 60. brygada Służby Polsce. Samą zaś decyzję o budowie Nowej Huty władze komunistyczne podjęły 17 maja 1947 r.
W 1951 r. Nowa Huta została włączona do Krakowa. Nową Hutą określa się dziś pięć samorządowych dzielnic: Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie i Dzielnica XVIII Nowa Huta. Powierzchnia obszaru historycznej Nowej Huty to ponad 110 km kw., gdzie, wg danych magistratu, zameldowanych jest (na stałe lub czasowo) ok. 201 tys. osób.(PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/aszw/