Ks. biskup Waldemar Pytel wraz z małżonką przywrócił blask świątyni i przyczynił się do rozsławienia jej daleko poza granicami Świdnicy i Polski - napisał o tegorocznym laureacie Nagrody im. Aleksandra Gieysztora prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas wtorkowej gali tego wyróżnienia.
Uroczystość wręczenia nagrody, przyznawanej za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony zabytków, odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Laureatem tegorocznej edycji został ks. bp. Waldemar Pytel.
Kapituła nagrody pod przewodnictwem prof. Andrzeja Rottermunda doceniła go za "ponad trzydziestoletni wysiłek na rzecz ocalenia, rewitalizacji i przywrócenia świetności kwartałowi luterańskiemu wraz z Kościołem Pokoju w Świdnicy - miejscem Światowego Dziedzictwa UNESCO". "Dzięki niezwykłej determinacji ks. Pytla świdnicki kościół ewangelicko-augsburski jest dziś pomostem symbolizującym ciągłość dziejów Śląska mimo tragedii XX w. i miejscem dialogu polsko-niemieckiego, ważnym w procesie pojednania narodów" - podkreśliła kapituła w uzasadnieniu decyzji.
W liście odczytanym podczas uroczystości przez prezydenckiego ministra Wojciecha Kolarskiego, prezydent Andrzej Duda pogratulował laureatowi i wyraził zadowolenie, że "w tej szczególnej edycji nagrodę otrzymuje proboszcz, gospodarz, opiekun i odnowiciel Kościoła Pokoju w Świdnicy". "Obecny stan tej perły wśród dolnośląskich zabytków jest owocem ponad trzydziestoletniej duszpasterskiej, badawczej, konserwatorskiej i popularyzatorskiej pracy. Ks. biskup wraz z małżonką przywrócił blask świątyni i przyczynił się do rozsławienia jej daleko poza granicami i Świdnicy i Polski" – napisał Duda.
Prezydent przypomniał, że Kościół Pokoju jest "uznawany za bezcenny element światowego dziedzictwa UNESCO oraz polski pomnik historii". "Wpisanie świątyni na tę drugą listę w ramach projektu +100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości+ było dla mnie zaszczytem i wielką radością. Te wyróżnienia, otrzymane w wyniku starań laureata podkreślają wyjątkowość oraz olbrzymią wartość artystyczną i historyczną kościoła" – napisał prezydent.
Dodał, że obecnie "goście z całego świata przybywają do świątyni, aby podziwiać bogactwo barokowego wystroju oraz treści religijnych i historycznych świątyni". "Na przekór pierwotnym zamysłom austriackich władz kościół przetrwał wieki i wbrew wielu stoczonym na śląskiej ziemi wojnom wciąż głosi posłanie pokoju i solidarności między bliźnimi i narodami. Życzę nam wszystkim, aby także dzięki wysiłkom ks. biskupa pozostał przez wiele kolejnych stuleci wymownym znakiem chrześcijańskiej dobrej nowiny" – podsumował prezydent.
Odbierając nagrodę, ks. bp. Waldemar Pytel wspomniał, że wiadomość o przyznaniu mu jej zbiegła się w czasie z informacją o zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. "Przyznam, że moją pierwszą myślą było, żeby zrzec się nagrody na rzecz tragicznie zmarłego prezydenta, dać wyraz pośmiertnego uhonorowania człowieka, który tak wiele zrobił dla szerzenia tolerancji i współpracy. Współpraca i porozumienie również dla mnie są kluczowymi wartościami" - powiedział Pytel.
"Mam świadomość, że przyjmując tę nagrodę, odbieram ją w imieniu wielu osób i instytucji, bez których wsparcia nie udałoby się przywrócić świetności Kościołowi Pokoju w Świdnicy" - podkreślił laureat.
Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego w dziedzinach takich, jak m.in. działalność muzealna, konserwatorska, archiwalna i biblioteczna.
W tym roku wyróżnienie zostało przyznane po raz 20. przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga działającą przy Banku Citi Handlowy. W poprzednich latach laureatami nagrody zostali m.in. Leon Tarasewicz, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą i Anda Rottenberg, prof. Norman Davies.
Honorowy patronat nad XX edycją Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora objął prezydent Andrzej Duda. (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/aszw/