Łódzka prokuratura i policja badają okoliczności i przyczyny pożaru zabytkowego drewnianego kościoła w łódzkich Mileszkach. XVIII-wieczny obiekt, który spłonął w wyniku nocnego pożaru, był jednym z najstarszych zabytków Łodzi.
W poniedziałek przeprowadzono na miejscu oględziny z udziałem prokuratora, policyjnych ekspertów i biegłego z zakresu pożarnictwa. Postępowanie ma wyjaśnić, jaka była przyczyna pożaru i czy nie doszło w tym przypadku do popełnienia przestępstwa - poinformował PAP prok. Jacek Pakuła z Prokuratury Okręgowej w Łodzi.
Pożar wybuchł w poniedziałek po godz. 4 rano. Obiekt posiadał przeciwpożarowy system alarmowy i sygnał z czujników trafił do dyżurnego straży pożarnej. Jak relacjonował rzecznik łódzkich strażaków Arkadiusz Makowski, kiedy na miejscu pojawiły się pierwsze zastępy strażaków, paliła się już część dachu. Ściągnięto kolejnych strażaków - w kulminacyjnym momencie z ogniem walczyło 17 zastępów, czyli w sumie 90 ratowników.
Kilku strażaków weszło do środka kościoła, ale ponieważ palił się już dach i groził zawaleniem, konieczne było ich wycofanie. Z kościoła udało się wynieść tylko nadpalone już obrazy oraz kielichy i szaty liturgiczne. Strażakom udało się uratować oddaloną o kilka metrów drewnianą dzwonnicę, ale kościół wraz z wyposażeniem niemal doszczętnie spłonął.
Na razie nie wiadomo, jaka była przyczyna pożaru, ale - według strażaków - jedną z prawdopodobnych przyczyn mogło być zwarcie instalacji elektrycznej.
Według służb konserwatorskich drewniany kościół w Mileszkach to jeden z najcenniejszych i najstarszych zabytków w Łodzi. Na razie nie wiadomo czy możliwe będzie jego zrekonstruowanie, ale na portalach społecznościowych już pojawiły się inicjatywy zmierzające do jego odbudowy.
Obecny kościół pw. św. Doroty w Mileszkach pochodził z 1766 r. i zbudowany został z bali modrzewiowych, dach kryty był gontem. W 1832 r. powiększono kościół dobudowując kruchtę, nad którą wznosiła się wieża. Wśród zabytkowego wyposażenia świątyni były m.in. trzy ołtarze późnorenesansowe z początku XVII w., trzy rzeźby gotyckie z początku XV w., ołtarze boczne z barokowymi obrazami św. Anny i św. Walentego czy cztery barokowe konfesjonały. Kilkanaście lat temu kościół przeszedł generalny remont. Zainstalowano wówczas ogrzewanie elektryczne i systemy alarmowe: przeciwwłamaniowy i przeciwpożarowy.(PAP)
szu/ mhr/