Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza w ramach Lubuskiego Tygodnia Seniora na kuratorskie oprowadzanie po wystawie prac Anny Gapińskiej-Myszkiewicz (1942-2020) „Nastroje”. Spotkanie odbędzie się 13 października, a o pracach artystki opowie jej syn Igor Myszkiewicz.
"Igor Myszkiewicz jest autorem koncepcji ekspozycji oraz pięknego albumu towarzyszącego tej prezentacji. Wstęp na spotkanie, które rozpocznie się w środę, o godz. 16.00 jest wolny. Zachęcamy seniorów i nie tylko, bowiem jest to wydarzenie wpisujące się w cykl naszych otwartych wykładów w ramach Studium Wiedzy o Sztuce i Historii” – powiedziała rzeczniczka zielonogórskiego muzeum Alicja Błażyńska.
Anna Gapińska-Myszkiewicz była malarką docenianą i nagradzaną. Zaczynała od abstrakcji, od której stopniowo odchodziła, aby wypracować własny rozpoznawalny styl, w którym przenikały się postaci i pejzaże.
W pracach artystki przewijały się tam czasem postacie bliskich, choć nie były to nigdy dosłowne portrety, raczej inspiracje, impresje. Po narodzinach syna przez kilka lat motywem dominującym w jej twórczości stały się dzieci, w cyklach „Mikroświat” i „Autonomie”.
W latach 80. minionego wieku artystka rozpoczęła pracę nad trzecim cyklem, „Nastroje”, bardziej mrocznym i symbolicznym od poprzednich dzieł zapisem emocji i wrażeń. Ten cykl nie ma wyraźnych granic ani końca, może należeć do niego wiele płócien z niemal czterech dekad malowania.
„Jej sztuka i życie były ściśle powiązane, jedno odbijało się w drugim. Odnajduję na obrazach fragmenty własnych wspomnień, ślady naszych wycieczek, fragmenty ogrodu, błysk okularów ojca, moje zabawki, zaprzyjaźnionego psa Hamleta, ptasią czaszkę, którą znaleźliśmy w trawie” – napisał o swojej mamie Igor Myszkiewicz.
Anna Gapińska-Myszkiewicz pamiętana jest przede wszystkim jako malarka, jednak w ostatnim okresie życia zamieniła pędzel i farby na papier i pigment tuszowy. W pierwszej i drugiej dekadzie XXI wieku powstały prace, gdzie subtelną grę kolorów zastępuje wibracja czystych czarnych linii. Wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej jest pierwszą publiczną prezentacją tych prac. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ joz/