Koncerty Pasyjne, nabożeństwa Drogi Krzyżowej, Gorzkie Żale z kazaniami, ignacjańskie ćwiczenia duchowne, kościoły stacyjne czy tradycyjne rekolekcje - to część propozycji w parafiach i duszpasterstwach akademickich stolicy. Wśród prowadzących będą m.in. biblistka s. Judyta Pudełko czy ks. prof. Robert Skrzypczak.
W Kościele katolickim trwa Wielki Post. W tym czasie w parafiach odbywają się rekolekcje, dni skupienia, w piątki nabożeństwa Drogi Krzyżowej, zaś w niedziele Gorzkie Żale. Natomiast diecezjalne Caritas włączają się w ekumeniczną akcję Jałmużny Wielkopostnej. Środki pozyskane tą drogą będą przeznaczone na pomoc seniorom.
W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, 18 lutego, nauki rekolekcyjne o Słowie Bożym w codzienności wygłosi w parafii św. Zofii Barat ks. Maciej Jaszczołt, wikariusz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, który na co dzień prowadzi kanał "Jaskinia Słowa" na YouTube.
W trzecią niedzielę Wielkiego Postu, 3 marca, rozpoczną się rekolekcje w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Nauki pt. "Oblicze Chrystusa we mnie" podczas mszy św. o godz. 19.00 wygłosi miejscowy duszpasterz ks. Sławomir Starkowski. W tym samym czasie, w parafii Nawiedzenia NMP na Nowym Mieście, nauki pt. "Prowadź mnie, Światło!" wygłosi ks. prof. dr hab. Robert Skrzypczak, zaś w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła na Domaniewskiej pracownik Kurii Rzymskiej, ks. dr Andrzej Kuciński, podejmie temat przebaczenia.
Od IV niedzieli Wielkiego Postu - 10 marca - w parafii św. Dominika na Służewie (kościół dominikanów) rekolekcje dla wszystkich poprowadzi ks. Michał Lubowicki. Natomiast rekolekcje akademickie odbędą się tam tydzień wcześniej, a więc od niedzieli 3 marca do środy 6 marca, i będzie je głosił o. Tomasz Maniura OMI.
Rekolekcje akademickie w kościele ojców dominikanów przy ul. Freta, od poniedziałku 11 marca do środy 13 marca, w tym roku poprowadzi biblistka s. Judyta Pudełko PDDM.
Duszpasterstwo akademickie "Dąb", prowadzone przez ojców jezuitów przy sanktuarium św. Andrzeja Boboli, w tym roku planuje rekolekcje muzyczno-kontemplacyjne, które odbędą się w dniach 15-16 marca o godz. 20.00.
"Zagłębimy się w Słowo Boże i spróbujemy wejść w skórę uczniów, aby zobaczyć i poczuć to, czego oni mogli doświadczyć w czasie Ostatniej Wieczerzy i modlitwy Jezusa w Getsemani oraz będziemy kontemplować tajemnicę skazania Jezusa, Jego śmierci na krzyżu i złożenia do grobu" - czytamy w mediach społecznościowych.
W sobotę, 16 marca, rekolekcje wielkopostne w parafii bł. Władysława z Gielniowa poprowadzi jezuita ks. Krzysztof Gajos SAC. Dzień później, 17 marca, ks. prałat dr Jarosław Mrówczyński rozpocznie ćwiczenia wielkopostne w parafii św. Maksymiliana.
W tym roku rekolekcje "ostatniej szansy" w stolicy odbędą się u dominikanów na Służewie w Wielkim Tygodniu. Od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy, w dniach 25-27 marca, nauki wygłosi ks. Andrzej Persidok. W tym samym czasie, w dominikańskim kościele św. Jacka w Warszawie, ćwiczenie duchowe poprowadzi o. Grzegorz Chrzanowski OP.
Inną propozycją na Wielki Post w stolicy są koncerty. W kolejne niedziele w bazylice Św. Krzyża w Warszawie, o godz. 17.00, odbędą się XXXII Koncerty Pasyjne, w których usłyszymy: 18 lutego – Chór Gaudete in Domino pod dyrekcją Doroty Dąbrowskiej wraz Ewą Szalińską – sopran i Anną Warchol – alt; 25 lutego – Chór Kameralny Ab Imo Pectore pod dyrekcją Mariusza Latka; 3 marca – Warszawski Chór "Polonia" im. Ignacego Jana Paderewskiego pod dyrekcją Zbigniewa Szablewskiego; 10 marca – Chór Epifania pod dyrekcją Zuzanny Falkowskiej oraz Międzyparafialny Chór "ICHTIS" pod dyrekcją Wojciecha Karasia; 17 marca – Komorowskie Towarzystwo Śpiewacze pod dyrekcją Witolda Błaszczyka, zaś 24 marca "Fantazja Świętokrzyska" (prawykonanie): Krzysztof Grzeszczuk – kompozycja, Michał Dąbrowski – organy oraz Chór Bazyliki Świętego Krzyża "Sursum Corda" pod dyrekcją Emilii Melon" - poinformowała Federacja Cecylianum.
Podczas nabożeństw Gorzkich Żali kazanie pasyjne w bazylice Świętego Krzyża o 18.00 wygłosi w tym roku m.in. rektor Akademii Katolickiej ks. prof. Krzysztof Pawlina.
W stolicy trwa również kolejna edycja wielkopostnych kościołów stacyjnych. Wybrano 40 świątyń, tyle, ile jest dni Wielkiego Postu – 25 w archidiecezji warszawskiej i 15 w diecezji warszawsko-praskiej, wskazując je jako miejsca spowiedzi i nabożeństw.
Każdego dnia w wyznaczonym kościele stacyjnym obowiązuje ten sam program. Kościół otwarty będzie od godz. 6.00 do 21.00. Przez cały dzień będzie możliwość spowiedzi, do godz. 15.00 potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Poza tym, o godz. 12.00, wspólna modlitwa "Anioł Pański" i różaniec, o 15.00 "Koronka do miłosierdzia Bożego" bądź nabożeństwo Drogi krzyżowej, o 19.00 Gorzkie żale. Centralnym wydarzeniem każdego dnia będzie msza św. o godz. 20.00.
Idea organizowania tzw. ćwiczeń duchowych (rekolekcji) dla wiernych w parafiach w Wielkim Poście pojawiła się dopiero w encyklice Piusa XI "Mens nostra" (O znaczeniu rekolekcji zamkniętych) z 20 grudnia 1929 r. Rozszerzył ją papież Pius XII w encyklice "Mediator Dei et hominum" z 20 listopada 1947 r., zachęcając do uczestniczenia w rekolekcjach jak największej liczby świeckich.
Rekolekcje wielkopostne mogą być organizowane dla poszczególnych grup, stanów i zawodów, ale także w formie zamkniętej, np. dla maturzystów czy klas przedmaturalnych.
"Nauki powinny nawiązywać do Pisma Świętego, tradycji Kościoła, liturgii Kościoła, zasad wiary i moralności, podawanych do wierzenia przez Urząd Nauczycielski Kościoła" – wskazuje Kodeks prawa kanonicznego. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mir/