Europa i świat po 1989 roku

20.04.2019

Prymas: odbudowa katedry Notre-Dame zjednoczy ludzi

Odbudowa katedry Notre-Dame przede wszystkim zjednoczy ludzi; jeżeli dobrem, które Bóg wyprowadzi z tego tragicznego wydarzenia, będzie większa solidarność, to będzie to największy znak odrodzenia, który dokona się w ludzkich sercach – mówił w sobotę prymas Polski abp Wojciech Polak.

Pożar katedry Notre Dame wybuchł w poniedziałek wieczorem. Francuscy strażacy walczyli z ogniem ponad dziewięć godzin. Ogień w szybkim tempie objął iglicę i dach nawy poprzecznej. Wkrótce rozszerzył się na cały dach. Iglica spłonęła i zawaliła się. Po opanowaniu pożaru strażacy podali, iż struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę Notre Dame.

Abp Polak został zapytany na antenie RMF24, czy w pożarze katedry Notre Dame doszukuje się jakiegoś szczególnego symbolu. "Odczytuję to raczej jako tragedię" - odpowiedział prymas.

Jak mówił, katedra Notre Dame to nie tylko pomnik historii, ale także "żywa wspólnota wiary". "To, co mnie tak szczególnie ujęło, to właśnie to, że młodzi ludzie - wśród których był też ksiądz arcybiskup - z oddali patrząc na tę katedrę, po prostu się modlili. I to był dla mnie taki wyraz głębokiej wiary też tych ludzi" - zaznaczył abp Polak.

Prymas był dopytywany, czy jednak ci, którzy dopatrują się w tym pożarze symbolicznego upadku Kościoła we Francji, w Europie i upadku chrześcijańskiej tradycji, nie mają racji.

"Jeżeli ja zobaczyłem płonącą katedrę, to bardziej nie poprzez jakieś wielkie symbole metafizyczne, czy z epoki, która się kończy, czy następnej, która się zaczyna, czy możliwości odrodzenia, czy nie odrodzenia tego co się dzieje. Ale bardziej poprzez takie wezwanie dla mnie do szacunku, przede wszystkim dla takiego świętego miejsca jakim jest też dom boży" - stwierdził abp Polak.

Na pytanie, czy odbudowa katedry może być symbolem odbudowy chrześcijańskich fundamentów Europy, prymas wskazał: "Wydaje mi się, że ta odbudowa katedry zawsze będzie miała charakter przede wszystkim jednoczący ludzi".

"Jeżeli dobrem, które Pan Bóg będzie chciał wyprowadzić z tego tragicznego wydarzenia, będzie właśnie większa solidarność, czy większa jedność ludzi wokół katedry Notre Dame, to myślę, że to będzie największy znak odrodzenia, który może się w ludzkich sercach dokonać" - oświadczył abp Polak. (PAP)

autor: Anna Tustanowska

amt/ mkr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL