Do wiosny 2019 r. przedłuży się remont muru oporowego, chroniącego bielski zamek książąt Sułkowskich przed osunięciem. Znaczna jego część była bowiem w gorszym stanie niż sądzono.
Wicedyrektor Muzeum Wojciech Glądys powiedział w piątek, że mur od dłuższego czasu wymagał pilnego remontu. Prace rozpoczęły się latem i miały potrwać do końca roku. Zadanie podzielono na dwie części. Pierwsza objęła fragment biegnący wzdłuż zamku. Remont tego odcinka dobiega już końca. Druga część muru, która podtrzymuje m.in. teren zajmowany przez kamienice na starówce, była jednak w znacznie gorszym stanie.
„Okazało się, że ok. 50-m część należy przemurować używając nowego materiału. To spowodowało, że zakres prac znacznie się zwiększył. Planujemy zakończenie na wiosnę przyszłego roku. O ponad 400 tys. zł wzrośnie też koszt zadania. Ma to związek przede wszystkim z koniecznością zakupu większej ilości materiału. Pierwotnie koszt miał wynieść 1,95 mln zł” – wyjaśnił Glądys.
Jak dodał, w tej chwili pracownicy przemurowali już ścianę do wysokości ok. 5 m. Do jej szczytu zostało ok. 1,5 m. „Być może uda się to jeszcze zrobić teraz, ale pozostanie nam cała +kosmetyka+” – powiedział wicedyrektor Muzeum.
Remont finansuje śląski Urząd Marszałkowski.
Mur o długości ok. 100 m przebiega m.in. wzdłuż wschodniej części zabytku i jednocześnie głównej ulicy miasta. Ściana przez wiele lat była degradowana przez wodę, mróz, a także porastające ją rośliny. Jej stan ostatnio był już tak zły, że w części został on pokryty siatką, żeby fragmenty nie spadały na przechodniów. Remont wzmocni mur i lepiej zabezpieczy go przed wpływem pogody. Zastosowana zostanie m.in. spoina, która powinna zapobiegać jego kruszeniu. Wyremontowane zostaną wieńczące mur „czapy” z piaskowca oraz rynna, która ściąga wodę z góry.
Mur został odsłonięty w 1974 r., gdy rozebrane został tzw. bazary zamkowe, zbudowane w latach 1898-99. Otaczały one Zamek Sułkowskich z dwóch stron. Od wschodu były to arkady, których dachy tworzyły taras. Od północy znajdowały piętrowe kamienice.
Bielski zamek został wzniesiony przypuszczalnie przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka, żyjącego na przełomie XIV i XV w. W XV i XVI w. nastąpiła jego rozbudowa. Na przestrzeni wieków należał do wielu rodzin. W 1752 r. zamek nabył Aleksander Sułkowski, który dwa lata później otrzymał tytuł książęcy w Bielsku. Zamek pozostał własnością tego rodu do 1945 r. Ostatnim właścicielem był Aleksander Ludwik Sułkowski, który zmarł w 1956 r. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/