Kultura i sztuka po 1989 roku

16.05.2019

Przesłuchania konkursowe festiwalu muzyki cerkiewnej w Białymstoku

Koncertem chórów z Gruzji, Rosji, Białorusi, Bułgarii, Ukrainy i Łotwy rozpoczęły się w czwartek trzydniowe przesłuchania konkursowe uczestników 38. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2019" w Białymstoku. Laureaci będą znani w niedzielę.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" (MFMC) uchodzi za jedną z najważniejszych na świecie imprez, prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną. Biorą w nim udział chóry parafialne, amatorskie świeckie, dziecięco-młodzieżowe, chóry uczelni muzycznych oraz zawodowe. Te ostatnie - co zaznaczają organizatorzy - tylko na tym festiwalu stają w konkursowe szranki i rywalizują ze sobą.

Celem imprezy jest prezentacja wysokich wartości artystycznych i duchowych muzyki cerkiewnej. Początkowo festiwal odbywał się w Hajnówce (Podlaskie), kilkanaście lat temu przeniósł się do w stolicy regionu - Białegostoku, ale Hajnówka wciąż pozostaje w nazwie imprezy.

W tym roku w przesłuchaniach konkursowych, które odbywają się w Operze i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej, weźmie udział 27 chórów i zespołów wokalnych z jedenastu krajów. Najbardziej egzotycznym będzie chór Harmonious ze stolicy Ghany, Akry.

Wieloletni dyrektor imprezy Mikołaj Buszko zwraca uwagę, że miejsce festiwalu (czyli sala koncertowa, a nie wnętrze świątyni) daje większe możliwości prezentacji "całego spektrum muzyki cerkiewnej", choćby utworów na chór i orkiestrę. Podał przykład fragmentów "Liturgii" Piotra Czajkowskiego, przypomniał też wydarzenie sprzed sześciu lat, czyli pierwsze w Polsce wykonanie części "Pasji według św. Mateusza" autorstwa metropolity Hilariona z Rosji. Jak mówił, obala to opinie tych osób, według których muzyka cerkiewna musi być wykonywana wyłącznie a capella.

Wśród imprez towarzyszących tegorocznemu MFMC będzie 26 koncertów w różnych miastach w całej Polsce, wśród nich także koncerty muzyki cerkiewnej w szkołach (m.in. w trzech podstawówkach w Białymstoku) i specjalne wydarzenia muzyczne dla seniorów.

Według wyliczeń organizatorów z Fundacji "Muzyka Cerkiewna", od pierwszego festiwalu wzięło w nim udział łącznie ponad 850 chórów z Europy, Azji, Ameryki Północnej, Afryki i Australii. Nie tylko zespoły świeckie, ale też reprezentujące wiele Kościołów: prawosławnych, katolików, grekokatolików, protestantów, staroobrzędowców oraz wyznawców islamu i judaizmu.

Województwo podlaskie uważane jest za centrum prawosławia w Polsce. W maju odbywają się tam dwa festiwale muzyki cerkiewnej. W ubiegłym tygodniu w Hajnówce zakończyły się Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, którym patronuje Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, a w organizacji uczestniczą też miejscowe samorządy.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ mabo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL