Dzieje Kościoła na Śląsku były co najmniej przez X wieków częścią większego organizmu, jakim była utworzona w roku 1000 diecezja, a od 1930 r. archidiecezja wrocławska – powiedział we wtorek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w sanktuarium na Górze Świętej Anny.
Na zakończenie pierwszego dnia obrad 393. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śląskim, z okazji złotego jubileuszu Diecezji Opolskiej, biskupi wzięli udział we mszy św. w sanktuarium na Górze św. Anny. Liturgii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
Odnosząc się do historii diecezji, abp Gądecki zaznaczył w homilii, że "dzieje Kościoła na terenach Śląska były co najmniej przez 10 wieków częścią większego organizmu, jakim była utworzona w roku 1000 diecezja, a od 1930 roku archidiecezja wrocławska".
"Opole – stolica tego regionu – stanowiło ważny ośrodek istniejącego od przełomu XII i XIII wieku udzielnego księstwa piastowskiego, następnie władztwa czeskich Przemyślidów, Habsburgów, potem państwa pruskiego i wreszcie od 1870 r. zjednoczonych Niemiec, by w końcu (po 1945) znaleźć się w granicach państwa polskiego" - przypomniał abp Gądecki.
Zaznaczył, że wydana przez Pawła VI bulla "Episcoporum Poloniae coetus" z 28 czerwca 1972 r. zakończyła 27-letni okres zmagań o kanoniczny status administracji kościelnej na tych ziemiach. "Ustalała ona nowy kościelny podział administracyjny i tym samym kończyła stan tymczasowości Kościoła na ziemiach zachodnich" - powiedział hierarcha.
Powiedział, że znaczące zmiany administracyjne wprowadziła decyzja papieża Jana Pawła z dnia 25 marca 1992 r. bullą Totus Tuus Poloniae Populus, kiedy utworzono nową diecezję gliwicką, w skład której weszło 90 parafii z ok. 140 kapłanami opolskimi. "Nadto 15 parafii odeszło do nowo powstałej diecezji kaliskiej. Równocześnie powołana została metropolia górnośląska z siedzibą w Katowicach, której podporządkowano diecezję gliwicką i opolską" - powiedział kaznodzieja.
Abp Gądecki zwrócił uwagę, że od 1989 r. w diecezji opolskiej "pojawiły się możliwości wprowadzenia duszpasterstwa dla katolików mniejszości niemieckiej".
Przewodniczący KEP przypomniał również zasługi pierwszego biskupa diecezji opolskiej bp. Franciszka Jopa oraz jego następcy abp. Alfonsa Nossola. Wspomniał, że "patronką całego Śląska jest św. Jadwiga Śląska, zaś patronami diecezji opolskiej są św. Anna, matka Maryi, bł. Czesław i bł. Bronisława".
Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że dla „potrzeb nauki w 1990 roku nastąpiło przejęcie zrujnowanego zamku w Kamieniu Śląskim. W odbudowanym obiekcie erygowane zostało Diecezjalne Sanktuarium św. Jacka oraz Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego”, w którym odbywa się 393. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.
393. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śląskim zakończy się w środę. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/