W przyszłym roku urodzony w Łodzi światowej sławy architekt Daniel Libeskind będzie obchodził 75. urodziny. Rada Miejska Łodzi ustanowiła rok 2021 rokiem Daniela Libeskinda - również w tym roku odbędzie się prezentacja przedsięwzięcia "Kamienica Libeskinda".
Uchwałę w tej sprawie łódzcy radni przyjęli w środę - wcześniej, w listopadzie, nadano Libeskindowi Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi.
W uzasadnieniu uchwały wskazano, że propozycja ogłoszenia przyszłego roku 2021 rokiem Daniela Libeskinda zbiega się w czasie z jubileuszem jego 75. urodzin, a także z innym ważnym wydarzeniem, czyli przedstawieniem projektu "Kamienica Libeskinda" mieszkańcom Łodzi.
"W związku z planami stworzenia nowego charakteru Łodzi i ogłoszeniem przez UMŁ strategii +Łódź jutra+, polegającej na budowaniu jej tożsamości silnie związanej z architekturą, będzie to ważny rok dla Miasta Łodzi. Daniel Libeskind został wskazany w strategii jako globalny ambasador Łodzi" – zaznaczono w uchwale, której projektodawcą był przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski.
Zaprojektowana przez słynnego architekta "Kamienica Libeskinda" ma być siedzibą centrum architektonicznego Daniela Libeskinda i biblioteki, nad którą patronat objęła żona artysty Nina. Budynek u zbiegu ul. Wschodniej i Jaracza ma nosić nazwę "Świat miast" i być miejscem, w którym, dzięki nowej technologii VR, będzie można przenieść się do różnych charakterystycznych miejsc w miastach całego świata.
W ramach organizacji obchodów roku Daniela Libeskinda zaplanowano kilka wydarzeń artystycznych, m.in. film dokumentalny poświęcony artyście, wystawę na ul. Piotrkowskiej, i spektakl taneczny.
Libeskind urodził się w Łodzi 12 maja 1946 r. w rodzinie polskich Żydów. W wieku 11 lat wyjechał z nią do Izraela, a potem do Stanów Zjednoczonych. Do dziś jednak podkreśla swoje korzenie i sentymentalne przywiązanie do miasta; był m.in. ambasadorem Łodzi w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Jest wybitnym architektem i planistą miejskim. Zaprojektował m.in. budynek Muzeum Żydowskiego w Berlinie, Muzeum Felixa Nussbauma w Osnabrucku i Imperial War Museum North w Manchesterze. Wygrał również konkurs na upamiętnienie World Trade Center w Nowym Jorku. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ pat/