Radni Bielska-Białej upamiętnili 500. rocznicę Reformacji. We wtorek przyjęli jednogłośnie rezolucję, w której podkreślili wkład ewangelików w gospodarczy, naukowy i kulturalny rozwoju miasta. „Bez ich obecności obraz Bielska-Białej byłby niepełny” – napisali.
"Ich dziełem są nie tylko kościoły, ale także szkoły, szpitale, kamienice i fabryki. Wśród wielu zasłużonych naukowców, fabrykantów i działaczy społecznych związanych z Bielskiem i nie tylko należy wymienić przede wszystkim: bp. Juliusza Burschego, Theodora Sixta, Gustawa Molendę, Karola Zipsera, czy małżeństwo Marii i Adama Wegertów" – głosi treść rezolucji odczytanej podczas sesji przez szefa klubu radnych PO Krzysztofa Jazowego.
W dokumencie radni podkreślili również przywiązanie ewangelików na Śląsku Cieszyńskim do polskości oraz ich wkład w budowę państwa polskiego.
Radni przypomnieli w rezolucji, że rok 2017 w województwie śląskim został ustanowiony przez tutejszy sejmik Rokiem Reformacji.
Rezolucję zaproponowali radni PO.
31 października 1517 r. w Wittenberdze augustiański mnich ks. Marcin Luter wywiesił na drzwiach kościoła zamkowego 95 tez wymierzonych przeciw praktyce sprzedaży odpustów. Jego intencją było zreformowanie Kościoła zachodniego. Wówczas nie było to możliwe. W 1521 r. Luter zerwał stosunki z Rzymem, a ówczesny papież Leon X go ekskomunikował. W Kościele doszło do rozłamu.
Na Śląsk Cieszyński, którego częścią jest dawne miasto Bielsko, trendy reformacyjne dotarły krótko po wystąpieniu Lutra i mocno zakorzeniły w społeczeństwie. Największą wspólnotą ewangelicką w Polsce są luteranie. Liczy ona 70 tys. wiernych. W Bielsku-Białej mieści się siedziba diecezji cieszyńskiej Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce. Zrzesza ok. 38 tys. wiernych.
Ogólnopolskie obchody 500-lecia Reformacji zainaugurowało 31 października ub.r. uroczyste nabożeństwo w cieszyńskim kościele Jezusowym. To największa świątynia luterańska w naszym kraju.
Uroczystości potrwają rok. W tym czasie we wszystkich diecezjach luterańskich w Polsce odbywały się będą konferencje naukowe i teologiczne, wystawy, koncerty, spotkania ewangelizacyjne. Rok jubileuszowy zwieńczą centralne uroczystości, które pod koniec października odbędą się w Warszawie. Patronuje im prezydent Andrzej Duda. Ostatnim akordem będzie nabożeństwo w kościele luterańskim w Katowicach odprawione 31 października, 500 lat po wystąpieniu Lutra. (PAP)
szf/ malk/