Epoka nowożytna

26.03.2018

Radni przyjęli uchwałę ws. upamiętnienia dawnego cmentarza ewangelików

Dawny ewangelicki cmentarz na Rynku Siennym w centrum Białymstoku będzie upamiętniony - rada miasta przyjęła w poniedziałek stosowną uchwałę w tej sprawie. Stanie tam m.in. artystyczna instalacja i tablica informująca o historii nekropolii z XVIII wieku.

"Realizacja upamiętnienia wraz z zagospodarowaniem terenu Siennego Rynku przywróci godny, a zarazem reprezentacyjny charakter temu miejscu" - zapisali radni w uchwale, którą przyjęli bez dyskusji. Obecnie, na zlecenie miasta opracowywana jest dokumentacja projektowa (przetarg rozstrzygnięto jesienią ub. roku).

Cmentarz ewangelicki w tym miejscu Białegostoku powstał w XVIII w. (najprawdopodobniej w 1794 roku). Odkryto go podczas robót drogowych w 2010 roku, wtedy na Rynku Siennym i ul. Młynowej natrafiono na pierwsze fragmenty ludzkich kości. W trakcie prac archeologicznych odkryto blisko 400 grobów, a szczątki pochowano na cmentarzu ewangelickim, położonym w innej części miasta.

Historycy przypuszczają, że cmentarz powstał, kiedy Jan Klemens Branicki sprowadził do Białegostoku kilkuset Niemców. Druga fala napływu ewangelików do miasta, to okres po powstaniu listopadowym. Szacuje się, że na początku XX wieku żyło ich w Białymstoku ok. 5 tys.

W latach 80. XIX wieku okazało się, iż cmentarz na Rynku Siennym jest za mały, aby chować tam większą liczbę wiernych. Wtedy go zlikwidowano, a w tym miejscu otwarto targowisko. Po decyzji miasta, w 2015 roku na Siennym Rynku przestał funkcjonować parking i podjęto decyzję o upamiętnieniu cmentarza.

Na terenie dawnej ewangelickiej nekropolii ma powstać zielony skwer z ławeczkami i alejkami spacerowymi na planie krzyża. Stanie tam artystyczna instalacja z płaskorzeźbami, która będzie pełnić funkcję sarkofagu, krypty szczątków (planowana jest ich ekshumacja w tym miejscu). Pojawi się też tablica informacyjna o historii tego miejsca.

Prace sfinansuje miasto Białystok; samorząd będzie też realizował obowiązek opieki nad miejscem.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL