Wielkopolskie samorządy mogą wspólnie złożyć się na budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego – tak samo, jak nasi przodkowie wspólnie rozpoczęli przed ponad stu laty czyn zbrojny – mówi PAP szef klubu PiS w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zbigniew Czerwiński.
Radny jest autorem apelu do władz Poznania o niezwłoczne rozpoczęcie budowy muzeum. Sejmik zajmie się uchwałą w sprawie apelu w poniedziałek.
Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 powstanie na działce przy ul. Północnej i Księcia Józefa, u stóp Wzgórza Św. Wojciecha. Wydane zostało pozwolenie na budowę, trwają prace nad scenariuszem wystawy stałej i dopinanie budżetu inwestycji. Pierwsi zwiedzający powinni odwiedzić nową placówkę pod koniec 2025 roku.
W listopadzie minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński zadeklarował gotowość państwowego wsparcia inwestycji. Według obecnych kalkulacji, mogłoby to być ok. 150 mln – połowa potrzebnej kwoty. Władze Poznania przyznały, że nie są w stanie zabezpieczyć drugiej części pieniędzy potrzebnych na budowę – chcą zabiegać o wyższą dotację z budżetu centralnego.
Radny Zbigniew Czerwiński jest zdania, że Poznań może stracić wyjątkową okazję na pozyskanie centralnych środków na muzeum.
"Mamy teraz wyjątkową koniunkturę – nigdy nie mieliśmy w kwestii pamięci o powstaniu wielkopolskim tak sprzyjającego klimatu. Tymczasem widzimy dreptanie władz Poznania w miejscu, kombinowanie, że może coś się jeszcze więcej uda wytargować, żenujące opowiadanie, że przy pięciomiliardowym budżecie miasto nie jest w stanie wygospodarować 150 mln zł" – powiedział PAP Czerwiński.
"Obawiam się, że jeżeli miasto przekombinuje, próbując się targować, to w którymś momencie ten doskonały klimat dla tej inwestycji się skończy. A pieniądze z budżetu centralnego trafią na jakiś inny cel" - ocenił.
Jak dodał, muzeum opiewające czyn zbrojny Wielkopolan powinno być sfinansowane nie tylko przez stolicę regionu, ale i przez władze Wielkopolski oraz wielkopolskie samorządy.
"Jak nasi przodkowie, w moim przypadku mój pradziadek, włączyli się do walki na terenie całej Wielkopolski, tak wielkopolskie samorządy powinny dziś wspólnie sfinansować muzeum" - powiedział.
W poniedziałek wielkopolscy radni zajmą się projektem uchwały w sprawie apelu do władz Poznania o pilne rozpoczęcie budowy muzeum. W apelu przypomniano, że pod koniec listopada prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w rocznicę wybuchu insurekcji.
"Wieloletnie starania tysięcy Wielkopolan, by zryw powstańczy naszych przodków zyskał właściwe miejsce w zbiorowej pamięci wszystkich Polaków ziściły się. Ten fakt zachęca nas do zaapelowania, by władze stołecznego miasta Poznania, stolicy naszego województwa wykonały następny krok i niezwłocznie rozpoczęły budowę" – podkreślono w apelu.
W tekście stwierdzono, że "Sejmik Województwa Wielkopolskiego deklaruje wolę współpracy przy budowie muzeum w wysokości 50 mln zł w ciągu następnych trzech lat".
Zbigniew Czerwiński zapewnił, że zaproponowana kwota nie jest, z perspektywy budżetu regionu, wygórowana. "Mamy dwumiliardowy budżet, sprawami budżetu zajmuję się od ponad 20 lat, gwarantuję, że znajdziemy, jeśli będzie wola polityczna, 50 mln zł" – powiedział.
Apel zawiera również zachętę, by i inne samorządy regionu "włączyły się w to wiekopomne dzieło".
"Jeśli każdy samorząd zadeklarowałby, że wpłaci, w zależności o możliwości, 100 tys. zł, czy parę milionów, Poznaniowi zostałaby do uzbierania już nie połowa, ale znacznie mniejsza część całej potrzebnej sumy. Apel do samorządów ma również szersze znaczenie: chcielibyśmy, by to było muzeum rzeczywiście łączące wszystkich Wielkopolan. Chcielibyśmy też, by trafiły do niego pamiątki, które są obecnie w rozproszeniu u tysięcy wielkopolskich rodzin: zdjęcia, pocztówki, dokumenty, rzeczy osobiste" – powiedział Czerwiński.
Celem powstającego w Poznaniu Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 będzie rozpowszechnianie wiedzy o wydarzeniu i upamiętnienie jego uczestników. Główną osią narracji tworzonej placówki będzie powstanie wielkopolskie, jednak ekspozycja stała, obok historii samego zrywu, będzie prezentować wcześniejsze doświadczenia Wielkopolan oraz późniejsze wydarzenia, które można uznać za skutki wielkopolskiej insurekcji.
W Poznaniu i Wielkopolsce trwają przygotowania do tegorocznego, obchodzonego 27 grudnia po raz pierwszy, święta państwowego - Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ itm/