Nadal będziemy się angażować w promocję nauczania o. Jana Góry – mówi PAP sekretarz Stowarzyszenia Lednica 2000. Andrzej Ranke wyraża nadzieję, że dominikanie będą kontynuowali dzieło Lednicy odwołując się zarówno do tradycji, jak i dostosowując formułę Spotkań Młodych do aktualnych warunków i potrzeb.
Przeor klasztoru dominikanów w Poznaniu o. Robert Głubisz poinformował w wydanym w piątek oświadczeniu, że począwszy od tego roku odpowiedzialność za przygotowania corocznych spotkań spocznie na braciach dominikanach. "Pragniemy także poinformować, że w związku z wypowiedzeniem umowy o dzierżawę przez Stowarzyszenie Lednica 2000 im. o. Jana W. Góry OP, z dniem 1 września 2023 r. ośrodek na Polach Lednickich przechodzi pod zarząd klasztoru dominikanów w Poznaniu" – podał.
Dominikanie zadeklarowali, że chcą "kontynuacji lednickiego dzieła ewangelizacyjnego". "Chcemy, aby Lednica była miejscem pogłębiania więzi z Chrystusem, przynoszącą jak najlepsze owoce dla Kościoła w Polsce i na świecie. Tak jak do tej pory zależy nam na docieraniu do każdego młodego człowieka, który poszukuje odpowiedzi na pragnienie poznania Boga i swojego miejsce w świecie. Równocześnie pragniemy kontynuować pamięć o twórcy dzieła – naszym współbracie o. Janie Górze OP" – podano w oświadczeniu.
Przeor klasztoru dominikanów w Poznaniu podziękował też "wszystkim, którzy, wraz z ojcem Janem, zapoczątkowali Ogólnopolskie Spotkania Młodych oraz przez lata rozwijali ośrodek na Lednicy" – szczególnie członkom Stowarzyszenia Lednica 2000, "którzy przez ostatnie lata odpowiadali za przygotowanie Spotkania i rozwój ośrodka".
W sobotę do oświadczenia wydanego przez dominikanów odniósł się w rozmowie z PAP Andrzej Ranke, sekretarz i rzecznik prasowy Stowarzyszenia Lednica 2000 im. o. Jana W. Góry OP. Ranke pytany przez PAP o powody wypowiedzenia umowy użyczenia podkreślił, że nie chce mówić o szczegółach. Zaznaczył też, by nie traktować jego słów, jako oficjalnego stanowiska całego Stowarzyszenia, niemniej jako członek zarządu podkreślił, że do wypowiedzenia umowy doszło w związku „z tymi okolicznościami, w których się znaleźliśmy, mianowicie w związku z tym bardzo długotrwałym procesem pracy nad porozumieniem”.
Dodał, że „w tym procesie zauważyliśmy pewne trudności w przyjęciu jakiegoś kierunku działaniu, który byłyby można powiedzieć taki mocno integralny, mocno wspólny i stwierdziliśmy, że te okoliczności skłaniają nas do tego, żeby skorzystać z tej formuły wypowiedzenia umowy przed czasem, na jaki ona została zawiązana” – powiedział i przypomniał, że umowa była zawarta do 2027 roku.
Ranke powiedział PAP, że członkowie Stowarzyszenia mają nadzieję, że „ojcowie dominikanie będą kontynuowali dzieło Lednicy, spotkania Lednickie - już w ramach tej pełnej ich odpowiedzialności za to dzieło, za to wszystko, co się będzie wiązało z Lednicą”.
„Najważniejsze jest, by to dzieło trwało, by było kontynuowane. Mamy nadzieję, że dominikanie będą to dzieło kontynuowali w sposób, który jest właściwy, który będzie zarówno odwołaniem do tradycji, jak i oczywiście będą je adaptowali do aktualnych warunków i potrzeb” – zaznaczył.
Dodał, że członkowie Stowarzyszenia nadal - w miarę swoich sił i możliwości - będą się angażowali w organizacje Spotkań Młodych, „już nie w sposób instytucjonalny, ale w taki sposób, który wynika z decyzji poszczególnych osób”.
Ranke pytany o przyszłość stowarzyszenia, po przejęciu odpowiedzialności za przygotowania corocznych spotkań nad Lednica przez dominikanów, podkreślił, że biorąc pod uwagę cele statutowe Stowarzyszenia „to wśród tych celów można zobaczyć różne kierunki działania”. Dodał, że organizacja corocznych Spotkań Młodych na Lednicy nigdy nie była jedynym zadaniem stowarzyszenia.
„Nasze cele wiążą się z działalnością edukacyjną, kulturalną, oświatową. My bardzo mocno chcemy się angażować w promocję nauczania o. Jana Góry, tego, co jest jego trwałym dziedzictwem i myślę, że to jest ważna przestrzeń naszej działalności” – zaznaczył.
W 2021 i 2022 r. media informowały o konflikcie między dominikanami a Stowarzyszeniem Lednica 2000. Jak tłumaczyli przedstawiciele stowarzyszenia, jednym z powodów konfliktu była umowa z dominikanami, dotycząca zarządu nad ośrodkiem na Polach Lednickich.
Dominikanie zaproponowali organizacji rozwiązanie umowy. Kiedy stowarzyszenie się nie zgodziło, dominikanie – jak tłumaczyło stowarzyszenie – "wyprowadzili się" z Lednicy i zawiesili swoją działalność duszpasterską w tym miejscu, co spowodowało brak możliwości odprawiania tam eucharystii i innych sakramentów.
Stowarzyszenie oceniło wówczas działania duszpasterzy lednickich i władz poznańskich dominikanów "jako przejaw próby zawłaszczenia Lednicy, w tym Spotkań Lednickich, jedynie dla poznańskiego klasztoru i nielicznych osób wybranych do współpracy przez jego władze, przy eliminacji większości świeckich".
Ówczesny przeor poznańskiego klasztoru dominikanów o. Michał Śliż zapowiedział, że dominikanie wrócą na Lednicę, "gdy tylko prawnie i organizacyjnie będzie to możliwe". Informował też o konieczności "uporządkowania odpowiedzialności za Lednicę".
Sytuacja nieco zmieniła się m.in. po wyborze nowych władz prowincji i poznańskiego klasztoru dominikanów. Strony wciąż poszukiwały porozumienia, ale włączyły się w organizację ubiegłorocznego Spotkania Młodych na Lednicy; duszpasterzem XXVI Spotkania Młodych Lednica 2000 był Tomasz Nowak OP.
Spotkania na Polach Lednickich odbywają się od 1997 r. Gromadzą od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. uczestników. Punktem kulminacyjnym i zwieńczeniem każdego spotkania jest przejście uczestników przez Bramę Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa. Twórcą spotkań na Polach Lednickich był zmarły w grudniu 2015 r. dominikanin o. Jan Góra. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ dki/