"Z Janem Pawłem II i kard. Stefanem Wyszyńskim – stawanie przed Bogiem i Jego dworem" - to temat rozpoczynających się 16 listopada dorocznych rekolekcji episkopatu Polski. W tym roku odbędą się one w formie online, potrwają do 19 listopada.
"Nauki poprowadzi ks. Dariusz Kowalczyk, jezuita, wykładowca i były dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie" - poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
"Cieszyłem się, że w tym roku będzie mi dane towarzyszyć księżom biskupom w ich rekolekcjach na Jasnej Górze. Niestety koronawirus nie pozwoli, by spotkać się u Matki Bożej w Częstochowie, a zatem te rekolekcje będą nietypowe, chociaż w dzisiejszych czasach można powiedzieć, że typowe, a mianowicie online" – powiedział ks. Dariusz Kowalczyk SJ, zapowiadając tegoroczne rekolekcje polskiego episkopatu.
W ramach trzech dni rekolekcyjnych biskupi, w swoich domach, wysłuchają ośmiu wideo-konferencji. Swoją modlitwę w tym czasie ofiarują w intencji Kościoła, ochrony życia nienarodzonych oraz pokoju w ojczyźnie.
Rekolekcje noszą tytuł "Z Janem Pawłem II i kard. Stefanem Wyszyńskim – stawanie przed Bogiem i Jego dworem". Jak wyjaśnia ks. Kowalczyk, jest to sformułowanie, mówiące o stawaniu "przed Bogiem i Jego dworem" – czyli również przed świętymi i Matką Bożą – które Jan Paweł II zapożyczył od św. Ignacego Loyoli, do którego też w tych rozważaniach często się odwołuje.
Mówiąc o treści i przesłaniu rekolekcji, ks. Kowalczyk wskazał na dwa ich elementy. Pierwszy to potrzeba odnalezienia samych siebie przed Bogiem w czasie zamętu. Drugi dotyczy zła w świecie, zła w nas i wezwania do nawrócenia.
Proponując refleksję nad tym, jakie są najważniejsze zadania do podjęcia na dziś, rekolekcjonista będzie się odnosił do św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Wskaże szczególnie na trzy aspekty ich nauczania i działalności: godność osoby ludzkiej, rodzinę i kulturę. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ krap/