Europa i świat po 1989 roku

06.01.2018

Rekordowa liczba zwiedzających włoskie muzea i zabytki w 2017 roku

Koloseum. Fot. PAP/EPA Koloseum. Fot. PAP/EPA

Rekordowa liczba ponad 50 milionów osób zwiedziła w zeszłym roku muzea i zabytki we Włoszech - ogłosiło w sobotę Ministerstwo Kultury w Rzymie. Listę najpopularniejszych miejsc otwiera Koloseum, w którym zanotowano 7 milionów zwiedzających.

W pierwszej piątce są też Pompeje (3,4 mln), florenckie galerie Uffizi (2,2 mln) i Akademii (1,6 mln), rzymski Zamek Świętego Anioła (1,1 mln gości).

Minister kultury Dario Franceschini przedstawiając te dane wyjaśnił, że w porównaniu z 2016 rokiem liczba zwiedzających wzrosła o 5 milionów. Wpływy z biletów były wyższe o 200 mln euro.

Wysoki, dwucyfrowy wzrost zwiedzających zanotowano w Palazzo Pitti we Florencji, w Pałacu Królewskim w Casercie, muzeum archeologicznym w Neapolu, na terenach wykopalisk w Ercolano i Paestum.

W ciągu czterech ostatnich lat, zauważył szef resortu, liczba turystów w muzeach i zabytkach wzrosła o 12 milionów, z 38 do 50 mln, czyli prawie o jedną trzecią.

"Muzea i tereny archeologiczne przeżywają okres rewitalizmu i sukcesów" - oświadczył minister.

Wcześniej Ministerstwo Kultury podało, że rok 2017 był rekordowy dla całej turystyki we Włoszech. Prawie o 8 procent wyższa była liczba zagranicznych turystów.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL