W tym czasie szczególnie potrzebujemy męstwa, odpowiedzialności, ofiarnego i wrażliwego bycia dla innych, życzliwości i solidarności – pisze w liście na Wielkanoc rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Antoni Dębiński.
List jest przeznaczony do odczytania w kościołach w drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Został opublikowany na stronie internetowej uczelni.
"Ostatnie dni to trudny okres dla nas wszystkich w wymiarze indywidualnym i społecznym. Nasza Ojczyzna zmaga się z pandemią. W tym czasie szczególnie potrzebujemy męstwa i odpowiedzialności, ofiarnego i wrażliwego bycia dla innych, wzajemnej życzliwości i solidarności. Tyle razy w naszych dziejach potrafiliśmy je heroicznie urzeczywistniać" – napisał rektor KUL.
Podkreślił, że przeżywaniu tegorocznych Świąt Wielkanocnych w czasie naznaczonym epidemią, towarzyszą obawy o zdrowie i życie nas samych i naszych bliskich, a niekiedy poczucie bezsilności. "Dojmująco odczuwamy nietrwałość oraz kruchość naszego losu. Wielu cierpi i umiera w samotności. Boleśnie przeżywając zagrożenie chorobą, odizolowanie, oddzielenie od bliskich, szukamy pociechy i pokrzepienia" – napisał.
"W tym wyjątkowym czasie oczekujemy więc jak nigdy wcześniej upragnionej łaski Bożego miłosierdzia, pragniemy przejść z Chrystusem ze śmierci do życia, doznać choćby wyciszonej, przeżywanej w trudnych okolicznościach, ale nie mniej prawdziwej i głębokiej radości Zmartwychwstania. Siostry i Bracia w Chrystusie Panu, zechciejmy dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek obudzić w sobie radość z mocy zmartwychwstałego Pana" – zaapelował rektor KUL.
Ks. Dębiński podkreślił, że zmartwychwstanie Chrystusa jest "najważniejszym, centralnym wydarzeniem w historii ludzkości", przynosi ono bowiem odpowiedź na pytanie o sens ludzkiego życia, cierpienia i przemijania. "W trosce o żywego człowieka z jego dramatami, zagubieniem i rozdarciem Kościół niezmiennie i nieustannie powtarza krzepiące wyznanie wiary apostołów i przekazuje doświadczenie niewiast z wielkanocnego poniedziałku: +Nie bójcie się+, Pan rzeczywiście zmartwychwstał" – czytamy w liście rektora.
Ks. prof. Dębiński przypomina, że w tym roku przypada setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II a także beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, którzy - zdaniem rektora – byli niezwykłymi posłańcami Dobrej Nowiny, wzywającymi swój naród do odwagi w wyznawaniu wiary.
"Obydwaj byli +mocarzami wiary+, danymi Ojczyźnie na czas trudnych przełomów i ważnych przemian. Obydwaj rozumieli swoje posłannictwo jako służbę Kościołowi i służbę narodowi równocześnie. Nauczali odważnie i bezustannie, że każdy człowiek ma godność dziecka Bożego, że jest członkiem wspólnoty Kościoła, ale zarazem jest dzieckiem swego narodu, który trwa i rozwija się w oparciu o własną kulturę, język, tradycję, historię i religię" – napisał rektor.
Ks. prof. Dębiński podkreślił, że Jan Paweł II, będąc przez blisko 25 lat wykładowcą etyki na KUL "wypracował ważną część dorobku naukowego, który stał się podwaliną intelektualną jego pontyfikatu". Natomiast kard. Stefan Wyszyński – absolwent KUL – był wielkim kanclerzem tej uczelni i wykładowcą katolickiej nauki społecznej, a jako prymas Polski protektorem i obrońcą niezależności KUL w okresie PRL.
"Bez tych dwóch wielkich postaci nie byłoby nie tylko niepodległej Polski, ale także przestrzeni prawdy i wolności, dzięki której nasz uniwersytet może dziś realizować swoją misję. Tym bardziej więc na społeczności akademickiej KUL spoczywa zobowiązanie, aby przypominać obu niezwykłych +mocarzy wiary+ oraz ich nauczanie" – napisał w liście.
Rektor, dziękując za wszelkie formy wsparcia uczelni, w imieniu całej społeczności KUL złożył wielkanocne życzenia "pokoju płynącego od zmartwychwstałego Chrystusa, który zwyciężył śmierć i wszystkie ciemne moce".(PAP)
Autorka: Renata Chrzanowska
ren/ aj/