Remont misyjnego kościoła i klas do nauki katechizmu w Befasy na Madagaskarze – taki ma być materialny ślad przyszłorocznych obchodów jubileuszu 1050-lecia pierwszego na ziemiach polskich biskupstwa w Poznaniu. Główne obchody odbędą się w czerwcu.
Pierwsze biskupstwo polskie powstało w 968 roku, dwa lata po chrzcie Mieszka I.
Delegat arcybiskupa metropolity poznańskiego ds. misji ks. Dawid Stelmach powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że rozpoczęcie jubileuszu 1050-lecia biskupstwa poznańskiego jest okazją do wsparcia dzieła misyjnego o charakterze ewangelizacyjnym i edukacyjnym. Jak podkreślił, dzieło na Madagaskarze ma być znakiem wdzięczności za przybycie do Polski biskupa misyjnego, oraz materialnym śladem przypadającej w przyszłym roku rocznicy.
"Chcemy w symboliczny sposób podziękować głoszącym Ewangelię na terenach dzisiejszej archidiecezji poznańskiej. Postanowiliśmy wesprzeć misję w takim zakątku, w którym ludzie są naprawdę biedni, gdzie ta pomoc będzie bardzo konkretna i realna" - powiedział.
Jak dodał, wybór padł na objętą przez oblatów, zrujnowaną misję w Befasy. Przeprowadzone w przyszłym roku prace remontowe kosztować będą ponad 12 tys. euro.
Za te pieniądze wymieniony zostanie dach na kościele, świątynia zostanie powiększona, wyremontowane zostaną klasy do nauki katechizmu. Remont przejdą też mieszkania dla misjonarzy.
Fundusze na ten cel pochodzą z dobrowolnych wpłat z parafii i od kapłanów, ofiar z Żywego Różańca archidiecezji poznańskiej, oraz ze środków misyjnych archidiecezji.
Dyrektor Prokury Misyjnej Misjonarzy Oblatów o. Marian Lis, który 30 lat spędził na Madagaskarze, powiedział na konferencji prasowej, że misja w Befasy działa wśród szczególnie ubogiej ludności. W tym regionie jest też wyjątkowo niebezpiecznie; na wioski i na misje napadają zorganizowane bandy bezwzględnych rozbójników. To za ich sprawą misja w Befasy zaczęła podupadać i została przejęta przez oblatów.
"W tej chwili ta misja zaczyna się odradzać; nieco odnowiony został dom misjonarzy, powstała trzyklasowa szkoła, zbudowano studnię. Teraz można przystąpić do remontu kościoła. Dzięki pomocy archidiecezji pieniądze na ten cel dotarły już na Madagaskar, w przyszłym roku ruszymy z budową” – powiedział.
Obchody jubileuszowe z okazji 1050-lecia pierwszego na ziemiach polskich biskupstwa w Poznaniu odbędą się w stolicy Wielkopolski pod hasłem "Poznań. Chrystus i my".
Ich kulminacja zaplanowana jest na 22-24 czerwca. W tym czasie odbędą się m.in. uroczyste msze św., jubileuszowy koncert, procesję ulicami miasta i spotkanie rodzinne przy katedrze.
W ramach obchodów zaplanowano też sympozja naukowe poświęcone historii biskupstwa poznańskiego oraz liczne wydarzenia artystyczne. Opublikowana zostanie czterotomowa historia archidiecezji poznańskiej, przygotowana pod kierunkiem prof. Józefa Dobosza. We wrześniu przyszłego roku w Poznaniu obradować będzie sesja plenarna Rady Konferencji Episkopatów Europy.
Obchody jubileuszowe w parafiach archidiecezji poznańskiej odbędą się 19 maja w wigilię Zesłania Ducha Świętego. W październiku odbędzie się dziękczynna pielgrzymka do Rzymu.
Pierwsze biskupstwo polskie powstało w 968 roku, dwa lata po chrzcie Mieszka I. Historię polskiej hierarchii kościelnej zapoczątkował ustanowiony przez papieża Jana XIII biskup Jordan.
Książę Mieszko I zbudował w Poznaniu pierwszą katedrę na ziemiach polskich. Biskupstwo poznańskie było wprost zależne od Stolicy Apostolskiej.
Do 1798 r. do biskupstwa poznańskiego należała m.in. Warszawa. W 1821 r. podniesiono je do rangi arcybiskupstwa i metropolii. Abp Stanisław Gądecki jest 96. następcą biskupa Jordana. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
edytor: Danuta Starzyńska-Rosiecka
rpo/ dsr/