Polska po 1989 roku

05.01.2019

Remont zabytkowych tuneli w Oświęcimiu

W przyszłym tygodniu ruszy remont zabytkowych tuneli we wnętrzu wzgórza zamkowego w Oświęcimiu – powiedziała w sobotę rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień. Podziemia i utworzona w nich wystawa zostaną udostępnione turystom w drugiej połowie br.

„Wykonawca, z którym podpisana została umowa, przejął już plac budowy. W przyszłym tygodniu powinien rozpocząć pierwsze prace” – powiedziała Kwiecień.

Firma przygotuje tunele pod względem bezpieczeństwa i dostosuje je dla potrzeb zwiedzających. Prace ma zakończyć wiosną. Później umieszczona zostanie tam wystawa opowiadająca o losach miasta w okresie I wojny światowej, aż do odzyskania przez Polskę niepodległości. Według planów magistratu turystom będzie ona udostępniona w drugiej połowie br.

Tunele we wnętrzu wzgórza są dwa. Starszy z nich przebiega z wschodu na zachód. Został wybudowany przez Austriaków. Ostatnio przeprowadzona kwerenda wskazuje okres jego powstania na koniec XVIII w. Ma przekrój eliptyczny, a ściany i sklepienie wykonane są z cegły. Drugi pochodzi z czasów okupacji niemieckiej. Przebiega z północy na południe, krzyżując się z austriackim. Ma przekrój prostokątny. Ściany i strop są wykonane z żelbetu. Podczas II wojny tunele służyły jako schrony przeciwlotnicze. Ich łączna powierzchnia wynosi ok. 300 m kw.

Wystawę, która zostanie w nich umieszczona, przygotuje oświęcimskie Muzeum Zamek.

Katarzyna Kwiecień dodała, że udostępnienie podziemi turystom to część projektu, którego głównym celem jest wzmocnienie wzgórza zamkowego od strony Soły. Zaczęło się rozwarstwiać tuż po powodzi w 2010 r. Wówczas jego część została wzmocniona kotwami oraz poprzez ułożenie maty przeciwerozyjnej. Realizacja obecnego etapu rozpoczęła się na początku ub.r. W miejscach, gdzie występują największe uszkodzenia zagrażające bezpieczeństwu, wykonane zostały m.in. kotwy gruntowe. Wybudowana została też konstrukcja oporowa w sąsiedztwie istniejącego muru oporowego.

Całość prac zamknie się kwotą ponad 4 mln zł, z czego 2,8 mln zł miasto pozyskało z pieniędzy unijnych.

Na oświęcimskim wzgórzu stoi zamek, którego najstarsze części pochodzą z XV lub XVI w. W 1454 r. gościła tam Elżbieta Rakuszanka, przyszła żona Kazimierza Jagiellończyka, a w 1471 r. król Władysław Jagiellończyk. W 1518 r. zatrzymała się w Oświęcimiu królowa Bona Sforza d'Aragona, a w 1574 r. przejeżdżał przez miasto król Henryk Walezy, uciekający z Polski do Francji. Tuż obok zamku stoi XIII-w. wieża obronna. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL