Kilka miesięcy potrwa renowacja unikatowego fortepianu Pleyel z czasów Fryderyka Chopina. Instrument znajduje się w Muzeum Podkarpackim w Krośnie. Prace rozpoczną się jeszcze w maju i potrwają do końca roku.
Renowację fortepianu sfinansuje samorząd woj. podkarpackiego. Od kilkunastu lat na fortepianie nadal koncertują pianiści z kraju i zagranicy. Jest jednym z nielicznych w pełni oryginalnym fortepianem tej firmy w Polsce; na takich grał Chopin.
"Prace rozpoczną się jeszcze w maju i potrwają do końca roku. Ich zasadniczym celem jest zachowanie oryginalnego i niespotykane już brzmienia. Muzyka, która płynie z tego fortepianu jest taka sama jaka była wykonywana przez samego Chopina; chcemy, żeby tak zostało" - powiedział PAP dyrektor muzeum Jan Gancarski.
Dodał, że oprócz odświeżenia m.in. ramy instrumentu, płyty rezonansowej, czy naprawy dźwięcznicy wymienione zostaną także niektóre struny wiolinowe i basowe. Renowacja ma kosztować 50 tys. zł. "Fortepian nadal jest czynny arystycznie. Każdego roku organizujemy po kilka koncertów; najbliższy koncert planujemy na początek przyszłego roku" – zauważył dyrektor muzeum.
Zaznaczył, że fortepiany, których używano w XIX stuleciu miały "zupełnie inną charakterystykę dźwięku; bardziej +klawesynową+". "Organizowane w naszym muzeum koncerty przypominają melomanom, że Chopin swoje utwory wykonywał inaczej niż czynią to obecni interpretatorzy jego muzyki" – zauważył Gancarski.
Instrument, którego właścicielem jest krośnieńskie muzeum, pochodzi z 1862 r. 29 lipca tego roku w firmie Pleyel kupił go Juliusz Herman za 1 380 franków. Nabywca prowadził wraz z Ludwikiem Grossmanem "Skład fortepianów zagranicznych i instrumentów organowych" w Warszawie.
Dalsze jego losy nadal pozostają nieznane. W latach 60. ubiegłego wieku Muzeum Podkarpackie odkupiło go od mieszkanki Krosna Marii Zaliwskiej. Jednak wartość zabytku odkryto w dopiero w połowie lat 90. ubiegłego wieku. Przeprowadzone wtedy przez konserwatorów badania potwierdziły jego unikatowy charakter.
Był wypożyczany m.in. do Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie na galowy koncert z okazji Międzynarodowego Roku Chopinowskiego. Utwory Chopina grywali na nim m.in. francuski artysta polskiego pochodzenia Henryk Witkowski oraz Lidia Kozubek. Ta ostatnia nagrała nawet płytę.
Poprzednia naprawa zabytkowego fortepianu odbyła się w latach 1998-99.(PAP)
kyc/ agz/