Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło nabór na stanowisko małopolskiego konserwatora zabytków. W lipcu wiceminister kultury, generalny konserwator zabytków Magdalena Gawin podpisała wniosek do wojewody małopolskiego o odwołanie z tej funkcji Jana Janczykowskiego.
Kandydaci na to stanowisko - specjaliści w dziedzinie ochrony zabytków - mogą się zgłaszać do 14 września. Proces wyłaniania kandydata na Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków będzie otwarty i jawny - poinformowało w komunikacie MKiDN.
„Szczególna wartość zasobu kulturowego województwa małopolskiego wymaga wyjątkowej troski państwa i istotnego wzmocnienia funkcjonujących służb konserwatorskich” - podkreślono w komunikacie resortu kultury.
Po wyborze kandydata Gawin - jako generalny konserwator zabytków - wystąpi z wnioskiem do wojewody małopolskiego o powołanie go na stanowisko małopolskiego konserwatora zabytków.
Poprzedni małopolski konserwator zabytków Jan Janczykowski, który pełnił tę funkcję od 2003 r., został zdymisjonowany z powodu - jak podano w komunikacie MKiDN - nieprawidłowości dotyczących inwestycji przy ul. Stradomskiej w Krakowie i niedostatecznej ochrony konserwatorskiej zabytków architektury drewnianej w Zakopanem.
Przy ul. Stradomskiej 12-14 w Krakowie ma powstać 5-gwiazdkowy hotel ze 125 pokojami, restauracją, spa oraz 133 apartamenty. Podczas prac archeologicznych natrafiono tam na pozostałości średniowiecznego kościoła, klasztoru i szpitala oraz cmentarzysko z 1609 szkieletami ludzkimi. Szkielety zostały zabezpieczone, przebadane i pochowane w krypcie kaplicy na cmentarzu w Raciborsku.
W lipcu tego roku wiceminister Gawin zdecydowała o wszczęciu trzech postępowań o stwierdzenie nieważności decyzji małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, wydanych w odniesieniu do inwestycji realizowanej przy ul. Stradomskiej. Postępowania mają wyjaśnić, czy decyzje konserwatora dotyczące pozwoleń na badania archeologiczne zostały wydane z rażącym naruszeniem prawa.
We wniosku o odwołanie Janczykowskiego Gawin podniosła też kwestię braku skutecznej ochrony konserwatorskiej na terenie Zakopanego, gdzie - jak wskazała - tylko nieliczne obiekty zabytkowe objęte są wpisem do rejestru zabytków. "Pomimo wytycznych Generalnego Konserwatora Zabytków, w 2017 r. do rejestru został wpisany tylko jeden obiekt. Od początku tego roku wpisano dwa obiekty. Tymczasem w gminnej ewidencji zabytków Zakopanego znajduje się ponad 1300 obiektów zasługujących na zachowanie" – napisano w komunikacie resortu.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ itm/