Do końca września ma się zakończyć rewitalizacja podkarpackiego odcinka Drogi św. Jakuba, czyli jednego z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Na szlaku pojawią się nowe tablice informacyjne, drogowskazy; zostanie wydrukowany nowy przewodnik i mapa.
Podkarpacki odcinek Drogi św. Jakuba został wytyczony i oznakowany w 2011 roku przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” w Rzeszowie na zlecenie urzędu marszałkowskiego, i włączony do europejskiej sieci Drogi św. Jakuba. Szlak biegnie na miejscu dawnego szlaku Via Regia, na trasie Korczowa-Pilzno, i łączy się ze szlakiem w woj. małopolskim.
Stowarzyszenie realizuje projekt rewitalizacji szlaku. Jak poinformował w środę na konferencji prasowej prezes „Pro Carpathii” Krzysztof Staszewski po czterech latach istnienia szlak wymaga rewitalizacji, w tym m.in. uzupełnienia brakujących lub postawienia nowych tablic informacyjnych czy drogowskazów, a także popularyzacji.
„Nadrzędną ideą zadania jest promocja tego szlaku nie tylko wśród mieszkańców całego województwa, ale i Polski, a nawet poza granicami kraju, z racji tego, że jest to szlak międzynarodowy. Wędrując tym szlakiem mijamy kolejne państwa, na drodze spotykamy pielgrzymów z różnych krajów” – mówił Staszewski.
Magdalena Hałka z „Pro Carpathii” dodała, że na szlaku pojawią się np. trzy duże tablice informacyjne, na których znajdą się informacje o zabytkach w danym mieście. W ramach rewitalizacji zostanie uzupełniona sieć drogowskazów, z informacją na temat liczby kilometrów do najbliższych miast, czy do celu głównego, oraz tabliczek ze strzałkami wskazującymi kierunek wędrówki, aby żaden pielgrzym się nie zgubił.
Ponadto do końca września zostanie wydrukowana nowa mapa i zmodyfikowany przewodnik w języku polskim, w którym znajdą się m.in. informacje dla pielgrzymów dotyczące nowych miejsc noclegowych, czy sklepów. Dodatkowo w języku polskim, angielskim i ukraińskim zostanie wydrukowany folder Drogi św. Jakuba - Via Regia.
Całkowity koszt rewitalizacji podkarpackiego odcinka Drogi św. Jakuba to prawie 73 tys. zł, z czego 65 proc. pochodzi z Ministerstwa Turystyki i Sportu, a 35 proc. z „Pro Carpathii”.
Podkarpacki odcinek Drogi św. Jakuba liczy 219 km i jest najdłuższym szlakiem turystycznym w województwie. Trasę podzielono umownie na osiem etapów, które kończą się w miastach, gdzie znajduje się baza noclegowa.
Podkarpacki odcinek Drogi św. Jakuba biegnie przez atrakcyjne pod względem turystycznym i religijnym miejscowości z zabytkową architekturą, jak np. Łańcut, Przeworsk, Jarosław, Przemyśl. Objął też trzy kościoły św. Jakuba: w Korczowej, Krzemienicy koło Łańcuta i Górze Ropczyckiej. Pątnicy wędrujący tą trasą znajdą noclegi w domach pielgrzyma, rekolekcyjnych, w klasztorach i kościołach, a także w domach prywatnych; mieszkańcy bowiem chętnie goszczą u siebie pielgrzymów.
Szlak został zaprojektowany dla ruchu pieszego, rowerowego i konnego. Został oznakowany tradycyjnym symbolem muszli św. Jakuba.
Staszewski zauważył, że szlak korzystnie wpływa na rozwój miejscowości, przez które przechodzi, np. dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności w tworzenie baz noclegowych dla pielgrzymów, czy wprowadzaniu zwyczaju przybijania pieczątek w legitymacjach pielgrzyma (zwyczaj jest bardzo popularny w Hiszpanii, Francji i Niemczech).
Ponadto szlak promuje też podkarpacką kulturę i tradycję za granicą, dzięki temu, że wędrujący szlakiem pielgrzymi z innych regionów kraju i z zagranicy, zatrzymują się w podkarpackich miastach, poznają tamtejsze zabytki, ludzi, ich tradycje, kulturę, obyczaje.
Stowarzyszenie „Pro Carpathia” jest partnerem regionalnym Stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg Św. Jakuba w Polsce” z siedzibą we Wrocławiu, będącego pomysłodawcą szlaków św. Jakuba w Polsce.
Droga św. Jakuba to szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w płn. - zach. Hiszpanii, istniejący od ponad tysiąca lat; był jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się grób św. Jakuba Większego Apostoła.
Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów, oraz żółtymi strzałkami.
Szlak ten w 1987 r. ogłoszono pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym. W 1993 r. wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO.
Najbardziej znane szlaki św. Jakuba istnieją: w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Najczęściej uczęszczanym szlakiem jest szlak francuski (Camino frances - ok. 750 km), który – wbrew nazwie niemal w całości przebiega przez Hiszpanię.
Via Regia to droga królewska, historyczny trakt handlowy, prowadzący od Hiszpanii do Rosji. Obecnie to jedna z głównych nitek Drogi św. Jakuba.(PAP)
api/ pz/