Władze Częstochowy zrewitalizują Stary Rynek kosztem 25,8 mln zł. W najbliższych dwóch latach stanie tam szklany budynek przeznaczony m.in. na potrzeby muzeum archeologiczno-historycznego, będzie też fontanna, pas zieleni i „balansujący teatr rzeźb”.
W poniedziałek ogłoszono przetarg na przebudowę Starego Rynku. Początek przewidzianych na dwa lata prac – po wyborze wykonawcy – planowany jest na przyszły rok. 16 mln zł na inwestycję ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego - częstochowski samorząd jest na etapie podpisywania umowy o dofinansowanie projektu z puli przeznaczonej na rewitalizację obszarów zdegradowanych.
"Po długich dyskusjach i konsultacjach towarzyszących nowym pomysłom na zmianę charakteru tego miejsca, mamy udany projekt, a także pieniądze na realizację tej inwestycji, istotnej nie tylko dla estetyki miasta" - mówił podczas poniedziałkowej prezentacji projektu prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
Budynek o szklanej konstrukcji i elewacji będzie nawiązywał do dawnego Ratusza, którego pozostałości archeolodzy odnaleźli nieopodal kilka lat temu. Obiekt będzie wykorzystywany dla potrzeb muzeum archeologiczno-historycznego, ale pomieści także część usługową, m.in. z kawiarnią i toaletą publiczną.
Nadziemna część budynku została zaprojektowana jako prosta bryła, gdzie poprzez zastosowanie szkła i paneli lustrzanych architekci chcą osiągnąć wrażenie lekkości i umożliwić liczne odbicia zabytkowych pierzei Rynku. Na potrzeby kameralnych imprez przewidziano reprezentacyjne zewnętrzne schody, prowadzące do podziemnej części budowli o charakterze amfiteatru, z siedziskami wykończonymi drewnem i zielenią dającą cień.
"Przy okazji projektu zastosowano innowacyjne rozwiązania. Mam nadzieje, że teraz młodzi inżynierowie z całej Polski będą przyjeżdżać, żeby zobaczyć jak w Częstochowie urzeczywistnia się wizja szklanych domów" – ocenił prezydent miasta.
Projekt zakłada, że na zmodernizowanym Rynku będzie sporo zieleni i nowoczesna fontanna w postaci pasa wodnego, wyposażona w podświetlane dysze tryskaczy. Całości dopełni balansujący na linach zawieszonych nad Rynkiem „teatr rzeźb”, przedstawiający sceny z historii miasta - ma to być jedna z głównych atrakcji nowej aranżacji placu.
Samorządowcy liczą, że rewitalizacja stanie się impulsem do rozwoju dla całego Starego Miasta. "Częstochowa otrzyma miejsce, którym można się pochwalić" – ocenił projektant przebudowy Tomasz Borowiecki. (PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ amac/