Prawie 22,5 mln zł będzie kosztować rewitalizacji zabytkowego rynku i okolicznych uliczek w Bochni (woj. małopolskie), znanej z zabytkowej kopalni soli. Odnowiony zostanie pomnik króla Kazimierza Wielkiego oraz wybudowana multimedialna fontanna.
W czwartek władze miasta i województwa małopolskiego podpisały umowę gwarantującą dofinansowanie w wysokości prawie 15 mln zł ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Jak podkreślił burmistrz Stefan Kolawiński, jednym z celów rewitalizacji centrum miasta jest takie zagospodarowanie przestrzeni miejskiej, aby każdy odwiedzający, niezależnie od wieku, znalazł tam dogodne miejsce do wypoczynku. „W odnowionej przestrzeni znajdą się również elementy edukacyjne, przypominające o wielowiekowej historii naszego Solnego Grodu” - zaznaczył.
Marszałek Małopolski Jacek Krupa zwrócił uwagę, że to 30-tysięczne miasto odwiedza rocznie ponad 200 tys. turystów – w dużej mierze to zasługa zabytkowej kopalni soli. „Teraz, po przeprowadzeniu inwestycji związanej z rewitalizacją bocheńskiego rynku, pewne jest, że ten punkt na mapie Małopolski zyska jeszcze bardziej na atrakcyjności. Długo wyczekiwana inwestycja nie tylko ożywi starówkę, ale co ważne przyciągnie jeszcze większe rzesze turystów, także spoza regionu” - ocenił.
W ramach zadania w ciągu dwóch lat przewidziano całkowitą wymianę nawierzchni płyty rynku wraz z przywróceniem jej historycznych zarysów, uporządkowanie parkingów i zmniejszenie ruchu pojazdów w centrum miasta, a także stworzenie miejskiego dziedzińca.
Przywrócenie historycznego zarysu rynku jest możliwe – podkreśliły władze miasta - ponieważ dzięki pracom archeologicznym dokładnie odtworzono lokalizację nieistniejącego już ratusza, który po przeprowadzonych pracach będzie widoczny dla zwiedzających, dzięki szklanej posadzce.
W ramach inwestycji zostanie przeprowadzona renowacja pomnika Kazimierza Wielkiego umiejscowionego 147 lat temu w samym sercu rynku. W północno-wschodniej części placu zaplanowano multimedialną fontannę z dyszami spieniającymi wodę oraz kolorowym podświetleniem.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ dym/