Rostkowo, niewielka miejscowość na północy Mazowsza - to miejsce, w którym urodził się św. Stanisław Kostka, patron Polski oraz dzieci i młodzieży. W pobliżu znajdującego się tu sanktuarium wciąż rośnie lipa, pod którą zgodnie z legendą modlił się święty i leży kamień z odciskiem jego stopy.
Św. Stanisław Kostka (1550-1568), syn kasztelana zakroczymskiego Jana Kostki i Małgorzaty z Kryskich, został beatyfikowany w 1605 r., a w 1726 r. kanonizowany przez papieża Benedykta XIII. Jego relikwie spoczywają w rzymskim kościele św. Andrzeja, noszącym godność kościoła tytularnego - Titulus San Andrea in Quirinali, a także w kościele parafialnym w rodzinnym Rostkowie, gdzie sprowadzono je w 1926 r.
Położone na terenie diecezji płockiej sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie zostało utworzone w 2000 r. Miejsce to odwiedzane jest przez rzesze pielgrzymów. Każdego roku gości tam ok. 20 tys. osób z kraju i zagranicy. Co roku też po 18 września, który jest dniem św. Stanisława Kostki, do miejsca jego urodzenia odbywa się ogólnopolska pielgrzymka dzieci i młodzieży.
Obecna, niewielka, licząca niecałe tysiąc osób, parafia pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Rostkowie została erygowana w 1967 r. przez ówczesnego biskupa płockiego Bogdana Sikorskiego. Uroczystość odbyła się w 400. rocznicę śmierci świętego. Znajdujący się tam kościół został wzniesiony w stylu neogotyckim w latach 1895-1900 dzięki ofiarności wiernych. W ołtarzu głównym kościoła znajduje się rzeźba św. Stanisława Kostki odbierającego z rąk Matki Bożej Dzieciątko Jezus. Ostatnio kościół w Rostkowie został odremontowany.
W pobliżu kościoła rośnie rozłożysta lipa, pod którą, według tradycji, modlił się św. Stanisław Kostka. Niedaleko znajduje się również kamień z charakterystycznym zagłębieniem, które – jak mówi legenda - jest odciskiem stopy świętego, wówczas jeszcze chłopca. Jest także inna legenda związana z pobliskim stawem: pewnego razu, gdy modlącemu się tam św. Stanisławowi przeszkadzały kumkające żaby, poprosił, aby ucichły. Od tego czasu żaby w stawie nie kumkają.
Z Rostkowa blisko jest, bo ok. 6 km, do Przasnysza, gdzie św. Stanisław Kostka został ochrzczony w tamtejszym kościele farnym św. Wojciecha. Dalej, ok. 70 km na południe w kierunku Płocka, położony jest Drobin, skąd pochodziła Małgorzata Kryska, matka św. Stanisława Kostki. W tamtejszym kościele parafialnym św. Stanisława Biskupa i Męczennika znajdują się renesansowe nagrobki rodu Kryskich.
Św. Stanisław Kostka urodził się w Rostkowie 28 grudnia 1550 r., jako jedno z pięciorga dzieci kasztelana zakroczymskiego Jana Kostki i Małgorzaty z Kryskich. W 1564 r. wyjechał na naukę do Wiednia, gdzie podjął decyzję o wstąpieniu do zakony jezuitów. Do nowicjatu wstąpił w Rzymie w 1567 r. Według przekazów, był wzorem zakonnika szczególnie pielęgnującego kult maryjny. Zmarł po chorobie 15 sierpnia 1568 r.
Św. Stanisław Kostka jest patronem dzieci i młodzieży, w tym studentów i alumnów. Jest również patronem Polski, a także archidiecezji łódzkiej i warszawskiej oraz diecezji chełmińskiej i płockiej. Patronuje również kilku miastom, jak: Gniezno, Lublin, Poznań i Warszawa.(PAP)
mb/ mow/