Religia

08.09.2018

Rosyjska Cerkiew Prawosławna grozi zerwaniem z Konstantynopolem po decyzji ws. Ukrainy

Metropolita wołokołamski Hilarion. Fot. PAP/G. Jakubowski Metropolita wołokołamski Hilarion. Fot. PAP/G. Jakubowski

Rosyjska Cerkiew Prawosławna zagroziła w sobotę, że zerwie kontakty z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem, jeśli ten przyzna autokefalię Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu Patriarchatu Kijowskiego, co uniezależniłoby ukraińskie prawosławie od Moskwy.

Dzień wcześniej przedstawiciel Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, który nie jest uznawany obecnie za Kościół kanoniczny, poinformował, że prawosławny patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I mianował dwóch egzarchów (biskupów), którzy zajmą się przygotowaniami do ogłoszenia autokefalii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego.

Zdaniem przedstawiciela Patriarchatu Moskiewskiego "taka cyniczna ingerencja" w sprawy Cerkwi nie tylko prowadzi w ślepy zaułek, lecz grozi rozłamem całego światowego prawosławia.

"My w Cerkwi Rosyjskiej nie uznamy tej autokefalii. Nie pozostanie nam nic innego, jak zerwać relacje z Konstantynopolem" - powiedział w sobotę w telewizji Rossija 24 metropolita wołokołamski Hilarion, który w Patriarchacie Moskiewskim kieruje Wydziałem Zewnętrznych Stosunków Kościelnych, tj. cerkiewną dyplomacją.

Dodał, że "jeśli Konstantynopol doprowadzi do końca swój przewrotny plan przyznania autokefalii, będzie to oznaczać, że otrzyma ją jakaś grupa raskolników".

Zdaniem rosyjskiego hierarchy patriarcha Konstantynopola nie będzie miał prawa nazywać się - jak to czyni obecnie - "zwierzchnikiem trzystumilionowej prawosławnej społeczności planety".

Cerkiew prawosławna na Ukrainie jest podzielona ze względów historycznych. Działają tam dwa duże Kościoły prawosławne: Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego oraz Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego. Ten ostatni powstał po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości w roku 1992, ale nie jest uznawany przez Kościoły prawosławne na świecie.

Cerkiew Rosyjska próbowała powstrzymać nadanie pełnej niezależności ukraińskiemu Kościołowi prawosławnemu. 31 sierpnia rozmawiał o tym w Stambule z Bartłomiejem patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl.

W kwietniu hierarchowie Patriarchatu Kijowskiego i Kościoła Autokefalicznego wraz z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką zwrócili się do Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola o wystawienie tomosu powołującego niezależny od Moskwy Kościół prawosławny. Apel ten poparł ukraiński parlament.(PAP)

mmp/ mc/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL