Siedziba Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu zostanie rozbudowana. Będzie też nowy dojazd do placówki. W środę podpisano akt notarialny o zakupie przez samorząd województwa mazowieckiego sąsiadującej z „Elektrownią” nieruchomości przy ul. Kopernika.
Jak podkreślił wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski, rozbudowa radomskiej "Elektrowni" jest konieczna, ponieważ instytucja sukcesywnie poszerza zbiory i organizuje wiele wydarzeń kulturalnych.
"Placówka potrzebuje nowych przestrzeni wystawienniczych, edukacyjnych i administracyjnych. Właśnie dlatego musi zostać rozbudowana. Zakup sąsiadującej z nią nieruchomości pozwoli na realizację tych działań" – zauważył Rajkowski.
Dyrektor instytucji Włodzimierz Pujanek zwrócił uwagę na to, że obecnie ogromna kolekcja dzieł największych polskich artystów współczesnych przechowywana jest w magazynie.
"Brakuje nam miejsca, aby przechowywać zbiory, i sal, w których moglibyśmy prezentować je publiczności" – zaznaczył Pujanek.
Dlatego, oprócz zagospodarowania terenów w okolicy "Elektrowni", planowana jest również budowa kompleksu połączonego z obecną siedzibą. Zapewni to instytucji przede wszystkim dodatkową przestrzeń wystawienniczą i profesjonalny magazyn na dzieła sztuki. Placówka zyska też warsztat, pomieszczenie techniczne, garaż, sale edukacyjne, biura i pracownię fotograficzną.
Istniejące od 2005 r. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu organizuje wystawy, koncerty i pokazy filmowe. Od listopada 2014 r. siedziba centrum sztuki mieści się w wybudowanej w 1901 r. elektrowni miejskiej, ulokowanej w centrum Radomia przy ul. Kopernika. Obecnie kolekcja "Elektrowni" liczy 947 eksponatów reprezentujących malarstwo, rysunek, rzeźbę, grafikę, fotografię, zapisy magnetyczne i cyfrowe.
Pomysłodawcą i gorącym orędownikiem stworzenia w Radomiu miejsca, w którym prezentowana byłaby bogata kolekcja sztuki współczesnej, był Andrzej Wajda. Zmarły w 2016 r. reżyser spędził w tym mieście dzieciństwo i wczesną młodość. Na początku lat 90., wraz z żoną Krystyną Zachwatowicz, przekazał do radomskiego muzeum 78 własnych prac, głównie rysunki i akwarele z okresu młodzieńczego, oraz kilkadziesiąt dzieł innych autorów z własnej kolekcji, m.in. prace Tadeusza Kantora i Ryszarda Horowitza. (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ joz/