Religia

12.08.2019

Rozpoczął się czas prawosławnych pielgrzymek na Grabarkę

Grabarka, 19.08.2018. Główne uroczystości Święta Przemienienia Pańskiego w prawosławnym sanktuarium na św. Górze Grabarce koło Siemiatycz. Fot. PAP/A. Reszko Grabarka, 19.08.2018. Główne uroczystości Święta Przemienienia Pańskiego w prawosławnym sanktuarium na św. Górze Grabarce koło Siemiatycz. Fot. PAP/A. Reszko

Rozpoczął się czas prawosławnych pielgrzymek na św. Górę Grabarkę k. Siemiatycz (Podlaskie), do najważniejszego w kraju cerkiewnego sanktuarium. Od 18 do 19 sierpnia odbędą się tam obchody święta Przemienienia Pańskiego, rokrocznie gromadzące tysiące wiernych.

Jedna z pierwszych w poniedziałek wyruszyła ponad 50-osobowa grupa pątników z Sokółki. Są wśród nich m.in. Białorusini z Mińska, których udział w grupie jest już tradycją. W sześć dni uczestnicy tej pielgrzymki przejdą blisko 160 km, trasą m.in. przez Królowy Most, Narew, Czyże, Kleszczele i Telatycze.

Najwięcej pieszych pątników wyruszy do sanktuarium na Grabarce w najbliższy wtorek 13 sierpnia. Będzie to m.in. grupa z Warszawy (żeby ominąć stołeczne problemy komunikacyjne, tradycyjnie wyruszy z Wołomina) oraz z Jabłecznej (Lubelskie), gdzie jest prawosławny klasztor św. Onufrego. Najliczniejsza będzie pielgrzymka z Białegostoku. Rokrocznie bierze w niej udział ok. 250 osób.

15 sierpnia rozpoczną się pielgrzymki z Bielska Podlaskiego i Hajnówki. Oddzielną grupą będą żołnierze i funkcjonariusze innych służb mundurowych, których jednodniowa, licząca kilkanaście kilometrów pielgrzymka, tradycyjnie odbędzie się 18 sierpnia i wyruszy z Siemiatycz. Również z Siemiatycz odbędą pieszą pielgrzymkę na Grabarkę parafianie z polskiej parafii prawosławnej w Brukseli.

CZYTAJ TAKŻE

Święta Góra Grabarka, z małą cerkwią i założonym w 1947 r. żeńskim klasztorem, uważana jest za najważniejsze cerkiewne sanktuarium w Polsce. Dla prawosławnych w kraju ma takie znaczenie jak Częstochowa dla katolików.

Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 r. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i napiją się wody ze źródła, zostaną uratowani od panującej epidemii cholery. Kiedy nastąpiły cudowne uzdrowienia, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew.

Od tamtej pory datuje się też zwyczaj ustawiania na wzgórzu drewnianych krzyży. Wśród drzew stoją ich obecnie tysiące, niektóre źródła mówią o 10 tys. takich krzyży. Taki krzyż ustawia każda grupa pielgrzymia, wiele osób zostawia też własne, niesione w różnych prywatnych intencjach.

Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać na Grabarkę po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne (Poczajew, Żyrowice) znalazły się w granicach dawnego Związku Radzieckiego. Tysiące wiernych i hierarchów z całego świata gromadzą rokrocznie dwudniowe uroczystości Przemienienia Pańskiego.

Przedstawiciele Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS – uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne – w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Cerkwi w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. (PAP)

Autor: Robert Fiłończuk

rof/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL