W pobliżu cmentarzyska Jaćwingów w Szwajcarii k. Suwałk (Podlaskie) rozpoczął się w sobotę 20. Jaćwieski Festyn Archeologiczny, przybliżający wiedzę o pradziejach i o wczesnym średniowieczu.
Festyn uważany jest za największą w tej części kraju imprezę archeologiczną promującą tzw. archeologię doświadczalną, odtwarzającą odległą przeszłość przez m.in pokazywanie dawnych rzemiosł i życia codziennego w tamtych czasach. W większości prezentacji zwiedzający mogą uczestniczyć, próbując swych umiejętności pod okiem instruktorów.
Festyn potrwa dwa dni. Podczas imprezy czynne są stoiska rzemieślników, m.in. z ceramiką, tkaninami, ozdobami z drewna i z wyrobami kowalskimi.
Tradycją festynów są happeningi o tematyce pradziejowej i historycznej, realistycznie przedstawiające różne epizody z dawnych czasów. W sobotę pod wieczór będzie można zobaczyć pokaz zwyczajów Jaćwingów związanych z kultem przodków.
Jaćwingowie przywędrowali na tereny dzisiejszej Suwalszczyzny ok. V wieku p.n.e. Był to lud wojowniczy, blisko spokrewniony z Prusami i Litwinami. Jaćwingów podbił we wczesnym średniowieczu zakon krzyżacki. Kurhany jaćwieskie w lesie w Szwajcarii koło Suwałk odkryto po II wojnie światowej.
"Spotykamy się tutaj w scenerii tradycyjnej i festynowej. W każdym z tych namiotów stoiskowych siedzą wybitni fachowcy, którzy zajmują się różnymi dyscyplinami i rzemiosłami z pradziejów i wczesnego średniowiecza i opowiadają nam o tych ciekawych czasach" – powiedział dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski.
Dodał, że zaprasza wszystkich, którzy mają ochotę choć na chwilę przenieść się o półtora tysiąca lat wstecz na festyn do Szwajcarii.
W jego trakcie będą też inne atrakcje m.in. turnieje strzeleckie dla dorosłych i dzieci, łupanie i obróbka krzemienia, lepienie naczyń i ozdób, pokazy broni i uzbrojenia średniowiecznego.
Impreza ma 20-letnią tradycję związaną z cmentarzyskiem kurhanowym w miejscowości Szwajcaria, które pochodzi z okresu rzymskiego i wędrówek ludów. Teren został przebadany w latach 1955-1966 przez Kompleksową Ekspedycję Jaćwieską. Obecnie jest to rezerwat archeologiczny o powierzchni ok. 4 hektarów.
Jaćwingowie przywędrowali na tereny dzisiejszej Suwalszczyzny ok. V wieku p.n.e. Był to lud wojowniczy, blisko spokrewniony z Prusami i Litwinami. Jaćwingów podbił we wczesnym średniowieczu zakon krzyżacki. Kurhany jaćwieskie w lesie w Szwajcarii koło Suwałk odkryto po II wojnie światowej.(PAP)
bur/ drag/