Religia

14.09.2018

Rozpoczął się remont najstarszej drewnianej świątyni w Krakowie

Rozpoczął się remont najstarszej drewnianej świątyni w Krakowie - XV-wiecznego kościoła św. Bartłomieja przy opactwie Cystersów w Mogile. Specjaliści zajmą się w pierwszej kolejności konstrukcją więźby dachowej, w przyszłym roku planowana jest wymiana gontu pokrywającego dach.

W piątek stan konstrukcji dachowej oceniali rzeczoznawcy. "Po usunięciu warstw ocieplenia wełną mineralną, które zostało kiedyś zrobione w wadliwy sposób, z satysfakcją stwierdziliśmy, że stan zachowania zarówno drewnianego sklepienia, jak i więźby dachowej z oryginalnymi połączeniami ciesielskimi jest relatywnie dobry. Są tylko niewielkie strefy wymagające wzmocnienia. Dzięki temu, że obiekt był przewietrzany, stan zachowania jest zaskakująco dobry, lepszy – mimo, że kościół ma już ponad 500 lat – niż w wielu drewnianych obiektach z czasów późniejszych" - powiedział PAP rzeczoznawca dr. inż. Stanisław Karczmarczyk.

Dach wymaga wymiany ponieważ stary gont zaczął przeciekać. "W najbardziej newralgicznych miejscach został on zabezpieczony, by woda nie dostawała się do wnętrza kościoła i nie doszło do uszkodzenia cennych polichromii na stropie. Po wymianie całego poszycia – co zaplanowano w przyszłym roku – prowadzony będzie kompleksowy, duży remont konserwatorski świątyni" – mówiła PAP Elżbieta Wyszyńska z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Przypomniała, że w 2017 r. kościół przeszedł zabieg usuwania szkodników, żerujących w drewnie. By to się udało, świątynia została szczelnie opakowana folią, a potem specjaliści rozpoczęli fumigację, która miała uratować zabytek przed kołatkiem i spuszczelem - owadami, które go zaatakowały. Po zabiegu i zdjęciu foli kościół przewietrzono.

Zgodnie z wieloletnią prognozą finansową Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa remont konserwatorski świątyni ma potrwać do 2020 i kosztować 2 mln 70 tys. zł. SKOZK przyznał o.Cystersom dotację w wysokości 1 mln 759 tys. zł, z czego w tym roku otrzymają z tej kwoty 255 tys. zł.

Kościół św. Bartłomieja jest jednym z obiektów krakowskiej trasy Szlaku Architektury Drewnianej. Został wzniesiono w 1466 r., z inicjatywy opata cystersów Piotra Hirszberga z Biecza, o czym świadczy wyrzeźbiona dedykacja. Rozbudowany został w 1740 r. Wnętrze zdobią rokokowe polichromie. Obok świątyni znajduje się drewniana brama – dzwonnica, wzniesiona w 1752 r.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL