Religia

30.07.2018

Rozpoczął się remont największej świątyni luterańskiej w Polsce

Rozpoczął się remont zewnętrznej części Kościoła Jezusowego w Cieszynie (Śląskie), największej świątyni luterańskiej w Polsce. Prace potrwają cztery lata. Ich koszt to 20,8 mln zł - dowiedziała się w poniedziałek PAP od proboszcza miejscowej parafii ks. Janusza Sikory.

"Zaczęliśmy od odkopywania fundamentów, które zostaną wzmocnione. Skuwane są też tynki zewnętrzne. Wewnątrz kościoła, w części za ołtarzem, konserwatorzy również usuną tynk, aby osuszyć zawilgocenia" – powiedział ks. Sikora.

Dodał, że podczas prac - oprócz wzmocnienia fundamentów - powstanie też odpowiednie odwodnienie wokół nich. Położone zostaną nowe tynki i wymienione wszystkie okna, których jest 54.

Jak wyjaśnił ks. Sikora remont jest niezbędny. Na murach XVIII-w. budynku pojawiły się pęknięcia murów i zawilgocenia.

Koszt remontu wyniesie ponad 20,8 mln zł. Cieszyńska parafia luterańska pozyskała na ten cel pieniądze z UE w wysokości 17,6 mln zł.

Kościół Jezusowy w Cieszynie jest największą świątynią luterańską w Polsce. Jego wieża liczy 75 m. Został wzniesiony na początku XVIII w. w stylu określanym barokiem austriackim. Do 1781 r., w którym cesarz Austrii Józef II wydał "patent tolerancyjny", zezwalający luteranom, kalwinom i prawosławnym praktykowania swojego wyznania, był jedyną świątynią ewangelicką na Śląsku Cieszyńskim.

Kościół pod koniec lat 90. XX w. przeszedł remont wnętrza i dachu.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny Kościołów zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Liczy ok. 70 tys. wiernych. Najliczniejsza grupa luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Reformacja dotarła tu wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra w 1517 r. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych. Na świecie jest ok. 74 mln luteran. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL