Rusztowania wysokości prawie 10-piętrowego bloku ustawiono w bazylice Świętego Piotra, gdzie rozpoczęła się konserwacja położonego nad głównym ołtarzem baldachimu stworzonego w XVII w. przez Giovanniego Lorenzo Berniniego. Prace, pierwsze od ponad dwustu lat, odbywają się w ramach przygotowań do Roku Świętego 2025.
Majestatyczny baldachim, wykonany z brązu, złota i drewna będzie gotowy po konserwacji w końcu listopada, czyli na miesiąc przed inauguracją Wielkiego Jubileuszu. Wyjaśniono zarazem, że uroczystości religijne, także Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy odbędą się w bazylice w warunkach pełnego bezpieczeństwa. Zgodę na prace wyraził papież Franciszek.
"To zasadnicza część, wokół której skupia się cała architektura bazyliki" - powiedział dziennikarzom rzecznik bazyliki franciszkanin Enzo Fortunato.
Odpowiedzialny za kwestie techniczne inżynier Alberto Capitanucci podkreślił, że baldachim ma 30 metrów wysokości, a statuy 4 metry. "To dzieło monumentalne i mam nadzieję, że taki będzie też rezultat robót" - dodał.
Rusztowania będą pokryte materiałami, ale nie zostaną ozdobione malowidłami, jak często ma to miejsce, ponieważ - jak wyjaśniono - potrzebne jest światło do prowadzenia prac.
Ostatnia wielka konserwacja dzieła Giovanniego Lorenzo Berniniego odbyła się w 1758 roku i trwała trzy miesiące.
Ukończony w 1633 roku baldachim uważany jest za największy artystyczny odlew z brązu. Waży 60 ton. Papież Urban VIII zlecił Berniniemu jego wykonanie, gdy rzeźbiarz miał 25 lat.
Wielki symbol sztuki baroku składa się z utrzymujących całą strukturę czterech spiralnych kolumn z nałożonymi na nie złoceniami. Udekorowane są one rzeźbami przedstawiającymi m.in. liście drzew oliwnych i laurowe, jaszczurki, a także pszczoły - symbol rodu Barberinich, do którego należał papież Urban VIII. Są tam też wizerunki ciężarnej kobiety.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ adj/