Kultura i sztuka po 1989 roku

19.12.2017

Rozpoczęła się modernizacja Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach

Muzeum Narodowe, dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach. Fot. PAP/M. Walczak Muzeum Narodowe, dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach. Fot. PAP/M. Walczak

Kieleckie Muzeum Narodowe rozpoczęło modernizację swojej głównej siedziby – dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. Realizacja inwestycji, której koszt wyniesie ponad 21 mln zł, potrwa do końca 2020 roku.

W ramach projektu "Pałac w muzeum. Muzeum w pałacu" zmodernizowana zostanie m.in. Galeria Malarstwa Polskiego i Sztuki znajdująca się w północnym skrzydle budynku. "Nasza przestrzeń ekspozycyjna jest już dosyć przestarzała. Chcemy ją unowocześnić i dostosować do współczesnych wymogów. Chcemy ją doposażyć, zmienić barwy ścian i zainstalować nowe oświetlenie" – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej inaugurującej realizację projektu dyr. Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski.

"Zakres prac przewiduje także konserwację malowideł ściennych w Izbie Stołowej Górnej, tkanin i stropu w II Pokoju Senatorskim wraz z pięcioma obrazami: "Pożar Ławry Troickiej" i przedstawień personifikacji żywiołów - Ziemi, Powietrza, Wody i Ognia" – dodała koordynatorka projektu Agnieszka Masny.

Modernizacja głównej siedziby kieleckiego muzeum przewiduje też instalację systemów antywłamaniowych i przeciwpożarowych oraz remont elewacji budynku. Nad wejściem do pałacu znów pojawią się odtworzone figury posłów rosyjskich i szwedzkich, które zostały zdemontowane w XIX wieku.

Na czas trwania remontu część ekspozycji przeniesiona została do innych muzeów. Blisko 300 obrazów - wśród nich dzieła m.in. Jacka Malczewskiego, Józefa Pankiewicza, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Szermentowskiego i Franciszka Kostrzewskiego – prezentowanych jest na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Natomiast do Muzeum Ziemi Chełmskiej trafiło całe wyposażenie apartamentu senatorskiego.

"Nie chcieliśmy, żeby na czas trwania prac remontowych i konserwatorskich nasze obrazy leżały w magazynach. Zależało nam na tym, aby były dostępne dla jak największej liczby zwiedzających" – podkreślił Kotowski. Dodał, że podczas trwania prac cześć siedziby kieleckiego muzeum będzie otwarta dla zwiedzających. "Nie chcemy zamykać całego pałacu na czas realizacji tego projektu. Będziemy się starali udostępniać te miejsca, w których akurat nie będą prowadzone prace" – zapewnił dyrektor placówki.

Podczas konferencji z-ca dyr. ds. administracyjnych Magdalena Klamka poinformowała, że rozpoczęto już prace związane z organizacją przetargów. "Przewidzieliśmy 12 postępowań przetargowych. Zostało zakończone już to dotyczące remontu elewacji. Pozostałe zostaną rozstrzygnięte w pierwszym kwartale przyszłego roku, wtedy też wyłonimy wszystkich wykonawców robót” – powiedziała Klamka.

Całkowity koszt modernizacji dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich wyniesie ponad 21, 5 mln zł, z czego unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 to około 18 mln zł. Realizacja inwestycji potrwa do końca 2020 roku. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL