Religia

25.07.2019

Rozpoczyna się Jarmark Jakubowy

Uroczysty Odpust Świętego Jakuba, któremu towarzyszyć będą koncerty, warsztaty i ponad 200 wystawców na targu żywności tradycyjnej i regionalnej rozpoczyna się w czwartek w Szczecinie. Jedenasta edycja wydarzenia potrwa do niedzieli.

"Jarmark nawiązuje do staropolskiej tradycji, aby w dniu Odpustu Kościoła Parafialnego, po uroczystościach religijnych, pielgrzymce, Mszy Świętej, pątnicy ucieszyli oko i posilili się kolorowym jarmarkiem" - informują organizatorzy.

Przy bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła zaprezentuje się ponad 200 wystawców z kraju i zagranicy z rękodziełem i żywnością. Wśród produktów regionalnych odwiedzający będą mogli znaleźć m.in. miody z Przelewic, Puszczy Barlineckiej, Kluczewa i okolic Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, a także racuchy, pierniki szczecińskie i paprykarz.

W programie znalazły się też warsztaty i pokazy rękodzielnicze oraz prezentacja dawnych instrumentów muzycznych. Osoby odwiedzające jarmark będą mogły także zwiedzić wraz z przewodnikiem szczecińską katedrę i położony niedaleko niej Pałac pod Globusem.

Dla dzieci zaplanowane zostały m.in. warsztaty i zabawy w ekostrefie, a także interaktywne przedstawienie "O Zosi, która spadła z nieba".

W sobotę i w niedzielę na placu przy katedrze odbędą się koncerty zespołów ludowych i wykonawców z regionu.

Podczas jarmarku zamknięte dla ruchu samochodów będą ulice w pobliżu katedry: Grodzka na odcinku od ul. Tkackiej do ul. Kuśnierskiej, Staromłyńska od ul. Grodzkiej do ul. Koński Kierat, a także pl. Orła Białego.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL