Rozpoczyna się remont siedemnastowiecznej synagogi w Chęcinach. W obiekcie powstanie Centrum Pamięci i Kultury Żydowskiej uczące tolerancji i szacunku wobec innych religii i kultur. Koszt prac to prawie 8 mln zł.
Burmistrz Chęcin Robert Jaworski podkreślił, że miasteczko było zamieszkiwane przez Żydów przez 400 lat. Synagogę wybudowano około 1640 roku. Po wojnie budynek służył mieszkańcom między innymi jako kino miejskie, biblioteka, a w kolejnych latach był siedzibą Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, w którym odbywały się różnego rodzaju wydarzenia. Potem budynek opustoszał, ale miasto zabiegało o remont i uregulowanie stanu prawnego nieruchomości. Te prace trwały około 10 lat, jednocześnie gminie udało się też pozyskać pieniądze na prace renowacyjne.
„Chęciny kojarzą się przede wszystkim z górującym nad miastem zamkiem i średniowieczną historią. Tymczasem integralną częścią naszej tożsamości są czterowiekowe dzieje Żydów chęcińskich. Ci ludzie tu się rodzili, tutaj żyli, pracowali i tu umierali. Pozostała po nich synagoga i cmentarz, ale chcemy przypomnieć ich historię” – powiedział PAP burmistrz Jaworski.
Wnętrza synagogi zostaną zaaranżowane i dostosowane do potrzeb kulturalno-edukacyjnych. W obiekcie powstanie Centrum Pamięci i Kultury Żydowskiej. „Ma to być miejsce uczące tolerancji i szacunku wobec innych religii i kultur. Będą się tutaj odbywać wydarzenia kulturalne, koncerty muzyki klezmerskiej, różnego rodzaju spotkania, konferencje. Przygotowana zostanie multimedialna wystawa opowiadająca o historii miasta i jego mieszkańcach” – zaznaczył burmistrz.
Obiekt zyska nowy dach, elewację, schody i podłogi. W części historycznej dawnej synagogi posadzki zostaną przywrócone do oryginalnego poziomu. Wymienione będą też wszystkie instalacje wewnętrzne i zewnętrzne. Przeprowadzone będą również prace budowlane ujęte w programie prac konserwatorskich, a teren na zewnątrz budynku zostanie zagospodarowany.
Koszt inwestycji 7,9 mln zł, z czego blisko 5,2 milionów złotych będzie stanowić unijne dofinansowanie pozyskane przez władze gminy. Obiekt został już przekazany firmie, która wykona prace remontowe, te mają potrwać do końca 2023 roku.
„Chęciny cieszą się dużą popularnością wśród turystów. Nasz zamek w ubiegłym roku odwiedziło ponad 240 tys. osób. Zakładamy, że znaczny procent tych turystów z zamku zejdzie do miasta, odwiedzi też synagogę i pozna nie tylko historie średniowiecza, ale także tą czterowiekową historię Żydów” – dodał burmistrz Chęcin.
Chęcińską synagogę wybudowano po 1638 roku. Na budowę dwuizbowego domu modlitwy zezwolił Żydom król Władysław IV Waza, wydając przywilej. Przez blisko 400 lat synagoga była miejscem modlitwy. W czasie okupacji hitlerowscy okupanci założyli w Chęcinach getto dla czterech tysięcy osób, a w 1942 roku Niemcy skupili Żydów wokół synagogi, skąd wywieźli ich do obozu zagłady w Treblince. W ten sposób zakończyła się historia obecności Żydów w Chęcinach. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ dki/