Dyskusje, warsztaty i koncert złożą się na VIII edycję Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich, które w sobotę rozpoczynają się w stolicy województwa świętokrzyskiego. Wydarzenie, którego hasło to „Erec – Ziemia”, organizuje Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.
Jak poinformowali organizatorzy, tegorocznym tematem cyklu będzie troska o środowisko oraz stosunek judaizmu i chrześcijaństwa do odpowiedzialności ekologicznej. Podczas spotkań ich uczestnicy będą próbowali odpowiedzieć na pytanie: czy wspólne dziedzictwo biblijnej Księgi Rodzaju jest podstawą do bezrefleksyjnej eksploracji Ziemi czy nakłada na ludzi obowiązek troski o planetę?
W sobotę zaplanowano spacer ornitologiczny pode hasłem "Ptaki kieleckich parków" z dziennikarzem współpracującym z "Tygodnikiem Powszechnym", Stanisławem Łubieńskim. Podzieli się on umiejętnościami dostrzegania skrzydlatych mieszkańców Kielc. Łubieński od kilku lat prowadzi spacery ornitologiczne w Warszawie i w innych miastach Polski. O swojej pasji napisał w książce "Dwanaście srok za ogon", za którą otrzymał Nike publiczności w 2017 roku.
W środę zaplanowano rozmowę z franciszkaninem, o. Stanisławem Jaromim, na temat książki, w której opowiada on o relacjach chrześcijaństwa i ekologii "Boska Ziemia". W czwartek o. Jaromi i rabinka z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Małgorzata Kordowicz podczas spotkania "Mnich z rabinką kłócą się o Ziemię" podejmą dyskusję dotyczącą m. in. tego, jak judaizm i chrześcijaństwo odczytują stosunek do Ziemi opisany w Starym Testamencie oraz pytania, czy łatwiej żyć ekologicznie, gdy jest się Żydem czy chrześcijaninem.
W sobotę 14 grudnia w południe zaplanowano warsztaty na temat życia "less waste". Twórcy "Ekowioski" podpowiedzią, jak spróbować zmieniać swoje nawyki, aby żyć w sposób bardziej przyjazny dla Ziemi. Po południu odbędzie się koncert autora, kompozytora i wykonawcy piosenek, współzałożyciela Lubelskiej Federacji Bardów, Jana Kondraka. Zaprezentuje swoją wizję muzyczną poematu Edwarda Stachury "Missa Pagana".
Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie będą się odbywały w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, w kamienicy przy ulicy Planty 7. Wstęp wolny. Na niektóre ze spotkań obowiązują zapisy – szczegóły można znaleźć na stronie internetowej organizacji.
Założone w 2005 r. Stowarzyszenie im. Jana Karskiego działa na rzecz upowszechniania postaw otwartości i poszanowania dla osób i grup o odmiennej identyfikacji rasowej, etnicznej, narodowej, religijnej bądź kulturowej. Przeciwdziała wszelkim formom antysemityzmu, ksenofobii, rasizmu i innym postawom godzącym w godność człowieka. Działacze organizacji kierują się przesłaniem Karskiego, który powtarzał, że "uczynienie świata lepszym jest możliwe, że podejmowanie bezustannych wysiłków w tym celu jest konieczne, a zaniechanie naprawy i obojętność na zło jest zbrodnią i grzechem". (PAP)
Autor: Katarzyna Bańcer
ban/ wj/