Ruszył ponowny konkurs na stanowisko dyrektora Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej – wynika z informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Chętni swoje oferty mogą składać do 8 lutego.
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie k. Białegostoku to samorządowa instytucja kultury. Ogłoszony konkurs, to ponowny konkurs na dyrektora tej instytucji; poprzedni nie został rozstrzygnięty.
Uchwałę o zamiarze ogłoszenia na początku roku ponownego konkursu podjął zarząd województwa podlaskiego.
Nabór ofert na stanowisko dyrektora potrwa do 8 lutego - wynika z ogłoszenia konkursowego opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznej podlaskiego urzędu marszałkowskiego, do którego dotarła PAP. Dyrektor ma zostać wybrany na siedem lat.
Od kandydatów wymagany jest m.in. co najmniej 5-letni staż pracy, w tym co najmniej dwuletnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym, wiedza na temat działalności statutowej muzeum, a także znajomość przepisów dotyczących funkcjonowania muzeów.
Kandydaci muszą przygotować też m.in. plan działalności obejmujący okres siedmiu lat, a także strategię pozyskiwania dodatkowych środków finansowych oraz plan promocyjny.
Dyrektora wyłoni komisja konkursowa. "Termin rozpatrzenia złożonych ofert kandydatów przewiduje się do dnia 31 marca 2023 roku" - napisano w ogłoszeniu konkursowym.
Objęcie stanowiska nastąpi nie wcześniej niż 1 kwietnia - wynika z ogłoszenia.
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej jest samodzielną placówką kulturalną od września 2016 roku, wcześniej, jako Białostockie Muzeum Wsi było oddziałem Muzeum Podlaskiego. Od początku działania Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej zarządzał nią etnograf dr Artur Gaweł, wcześniej był kierownikiem Białostockiego Muzeum Wsi. Konkurs ogłoszono w związku z kończącym się kontraktem. Po nierozstrzygnięciu pierwszego konkursu obowiązki dyrektora instytucji od września pełni dotychczasowa zastępczyni dyrektora Katarzyna Ancipiuk.
Muzeum ma charakter skansenu; znajduje się tam ponad 40 różnych obiektów drewnianych, w tym budynki mieszkalne (np. chaty typu trojak czy chaty ze wschodniego Podlasia), budynki gospodarskie, leśniczówki i dwory.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ dki/