Kultura i sztuka po 1989 roku

11.08.2017

Ruszył przetarg na rewitalizację nowej siedziby dla Teatru Pinokio w Łodzi

Zabytkowa fabryka Wigencja w Łodzi przekształci się w siedzibę Teatru Pinokio oraz Centrum dla Najmłodszych. Łódzki magistrat ogłosił przetarg na rewitalizację budynków - wartość projektu, który będzie realizowany do 2020 r., to ok. 35 mln zł.

Zgodnie z projektem w obiektach pofabrycznych przy ul. Sienkiewicza powstanie Centrum dla Najmłodszych, a w nim pracownie rozwijające uzdolnienia manualne, wyobraźnię i kreatywność, place zabaw oraz restauracja, w której menu, meble i organizacja przestrzeni spełni przede wszystkim potrzeby dziecka. Gospodarzem obiektu będzie teatr lalek Pinokio; musi on wyprowadzić się z dotychczasowej siedziby przy ul. Kopernika, o którą upomniał się spadkobierca nieruchomości.

"Przetarg został ogłoszony, przewidywalny termin zakończenia prac, prowadzonych w systemie +zaprojektuj i wybuduj+ w oparciu o naszą stworzoną wcześniej w ramach projektu unijnego koncepcję, to pierwszy kwartał 2020 roku. Wartość szacowana inwestycji to ok. 35 mln zł" - poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska na konferencji w piątek.

Jak wyjaśniła Natalia Olszewska z Wydziału ds. Zarządzania Projektami łódzkiego magistratu, budynek powstał w 1878 roku jako fabryka Ludwika Schmiedera. Od 1922 roku funkcjonował jako tkalnia wyrobów wełnianych Maurycego Wohlmana i Adolfa Goldmana. Jest to tradycyjna konstrukcja fabryczna z halą szedową, która w przyszłości stanie się główną salą teatralną.

"Będzie to ogromny remont. Przebudowa hali szedowej na potrzeby sali teatralnej jest projektem unikatowym w skali kraju. Do hali specjalnie dobudowany będzie komin sceniczny do obsługi technicznej sceny, powstaną specjalne zapadnie potrzebne dla teatru lalkowego. Będzie też możliwość wyprowadzenia sceny na zewnątrz budynku. Zależy nam na stworzeniu otwartej, bardzo zielonej przestrzeni" - dodała Olszewska.

W historycznym ogrodzie obok fabryki przeprowadzone zostaną nowe nasadzenia - na wzór ogrodu miejskiego z XIX w. Powstanie strefa do kreatywnych zabaw ruchowych dla dzieci, przyjazna również dla dorosłych mieszkańców.

Przekształcenie Wigencji w Centrum dla Najmłodszych to część większego projektu rewitalizacji obszarowej dotyczącej VI obszaru rewitalizacji, czyli kwartału ulic: Piotrkowska, Roosevelta, Sienkiewicza - na jego odnowę miasto przeznaczy ok. 78 mln zł.

W VI kwartale zostaną też odremontowane dwie kamienice przy ul. Sienkiewicza, Roosevelta 17 i Piotrkowska 142. Obok realizacji kubaturowych planowane jest stworzenie przebicia i utworzenie ciągu pieszo-jezdnego od ul. Sienkiewicza do ul. Roosevelta. (PAP)

agm/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL